Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na start Tygodnia Bibliotek wernisaż w galerii na Smolnej

Facebook Twitter

"Podróż od niepokoju do spokoju". Na start Tygodnia Bibliotek w Galerii Smolna w filii numer 8 rybnickiej biblioteki wystawa prac Pauliny Czuchowskiej. Wpisująca się w tegoroczne hasło wydarzenia ekspozycja to też podróż przez różne techniki, bo oglądać będzie można malarstwo, grafikę i rysunek.

Mówi o swoich pracach autorka, Paulina Czuchowska:

Paulina Czuchowska: Jestem na malarstwie, więc te malarstwo jest bliskie bardzo. Teraz odchodzę od sposobu malowania, jaki miałam wcześniej. Czuję ten rozwój. Myślę, że bardzo ciekawa jest praca, która trafiła na plakat. Jest to obraz, który dosyć odstaje od całej reszty, mimo tego że zaczęłam go malować jako pierwszy, ukończyłam jako ostatni. Na plakacie przedstawiony jest etap tej pracy, więc myślę, że dobrze ilustruje to podejście, które teraz mam, że cały czas się rozwijamy, cały czas poznajemy nowe rzeczy. Jest to po prostu proces do poznania tego, co chcemy robić, w jaki sposób chcemy się wyrazić.

Skąd czerpie inspiracje?

Paulina Czuchowska: Jest to głównie codzienność, jakieś nasze zmagania, nasze myśli, które mamy na co dzień i głównie realizowane są te prace w pracowniach na Akademii Sztuk Pięknych. Jestem na II roku, więc jest to dla mnie na razie nowa tematyka i jeden wielki eksperyment. Chciałabym jak najwięcej czerpać z tego, co mam możliwość tworzyć. Mam nadzieję, że spodoba się państwu prezentacja tych prac.

Prace prezentowane w Galerii Smolna pochodzą z czterech różnych cykli:

Paulina Czuchowska: Są to cykle „Moja przestrzeń”. Jest to grafika, która była moją grafiką dyplomową Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim i jest to eksperyment graficzny. Cykl „Tożsamość w budowie” jest cyklem, który przysporzył mi najwięcej radości z tworzenia. Jest to połączenie kilku technik – i malarstwa, i grafiki, i rysunku. Cykl „Wojna domowa” jest takim może trochę prześmiewczym, krótkim zapisem tego, co dzieje się w rzeczywistości domowej i cykl przed państwem, najświeższy – są to trzy obrazy, cykl jest nadal kontynuowany, dotyczy przeżyć, które mają miejsce przed wystąpieniem scenicznym.

Wszystkie te prace powstały w czasie pandemii. A już w poniedziałek (9.05.) będzie okazja do spotkania z autorką w czasie wernisażu, na który zaprasza Marzena Oleksy, kierująca filią nr 8:

Marzena Oleksy: Cieszę się bardzo, ponieważ jest to pierwszy wernisaż po pandemii. Jest dla mnie bardzo ważny, żeby wrócić do trybu przedpandemicznego, żeby już ruszyć pełną parą. Zapraszam serdecznie wszystkich, którzy są spragnieni doznań estetycznych. Myślę, że będzie się działo.

Początek wernisażu o 18.00. Natomiast wystawę będzie można oglądać do 6 lipca.

Paulina Czuchowska o sobie:

Jestem absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Wodzisławiu Śląskim (specjalizacja druk artystyczny). Zostałam nagrodzona między innymi na XXI Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu. Jestem również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 oraz laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu Plastycznego. Obecnie studiuję na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Najchętniej działam na polu malarstwa i grafiki. Twórczość traktuję eksperymentalnie, starając się łączyć doświadczenia z różnych technik. Najważniejszy jest dla mnie sam proces tworzenia, w którym uwalnia się coś niewidocznego dla oczu. Właśnie wtedy, przy ciągłej uważności, dowiadujemy się najwięcej zarówno o materii, jak i o samym sobie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022