Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na terenie kopalni piasku Kotlarnia powstanie zbiornik retencyjny. Ma ratować przed powodzią, suszą, ma też stać się miejscem rekreacji

Facebook Twitter

Do 2029 roku za 180 mln złotych na terenie kopalni piasku Kotlarnia powstanie zbiornik retencyjny. Uratuje on mieszkańców województwa śląskiego i opolskiego przed powodzią, ale także pomoże przyrodzie w czasie suszy. Zbiornik wodny o powierzchni 900 hektarów, ma też stać się miejscem rekreacji.

Dziś (06.02.) w gminie Kuźnia Raciborska, Wody Polskie, Lasy Państwowe, Kopalnia Piasku Kotlarnia oraz samorządowcy z Kuźni Raciborskiej, Bierawy i Rybnika podpisały porozumie w tej sprawie.

Wiceminister Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Infrastruktury, w rozmowie z naszym reporterem przyznał, że to ważna inwestycja, bo w Polsce cały czas mamy problem z brakiem wody:

Grzegorz Witkowski: Polega całe clou inwestycji na stworzeniu odpowiednich obiektów hydrotechnicznych i zalaniu tego zbiornika wodami z rzeki Bierawki, więc odpada nam bardzo kosztowny i czasochłonny proces inwestycyjny w postaci obwałowania.

Radio 90: Mamy problem jako Polska z wodą?

Grzegorz Witkowski: Olbrzymi problem z wodą. Zasoby wody na mieszkańca wynoszą jak w Egipcie. Zatrzymujemy tylko niecałe 6% wód opadowych i wód np. ze śniegu. Nie mamy zbiorników retencyjnych, nie mówię o tej dużej retencji jak np. Racibórz, ale też tej małej retencji na mniejszych rzekach.

Wiceminister Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Infrastruktury

Pojemność zalanego wyrobiska ma wynieść 40 mln metrów sześciennych wody z czego 24 mln to rezerwa powodziowa.

Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia tej inwestycji

– zapewniał Krzysztof Woś prezes Wód Polskich.

Krzysztof Woś: To jest nasza podstawowa działalność – zabezpieczać obywateli przed ewentualnymi skutkami powodzi albo niedoborem wody, czyli zjawiskiem suszy. Ten dzisiejszy przykład wpisuje się idealnie w te działania inwestycyjne, jakie są realizowane przez Wody Polskie, czyli jest to zbiornik, który z jednej strony będzie mógł przechwytywać wezbrania, a z drugiej strony będzie możliwość alimentowania, kiedy w okresie letnim np. zacznie tej wody brakować. Dodatkowo jeszcze widzimy, że jest to wielofunkcyjny zbiornik, czyli podnoszą na świecie wody gruntowe, las będzie lepiej nawodniony – ten, który nie tak dawno płonął.

Krzysztof Woś, Prezes Wód Polskich

Burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha zwraca uwagę na wiele korzyści płynących z tej inwestycji:

Paweł Macha: To jest naprawa tego, co człowiek zrobił. Antropogenicznie zmienione miejsce musi zostać zrekultywowane. Przy okazji jest tu zabezpieczenie przeciwpowodziowe Stodół, dzielnicy Rybnika, mojej gminy, zabezpieczenie gminy Bielawa, to są obydwa dopływy rzeki Odry, która też potem idzie przez Kędzierzyn-Koźle. Oprócz tego, że rosną jakieś sosenki, może w końcu zaczną rosnąć dęby, z których można będzie fortepiany robić. Poza tym zbiornik będzie dwa razy większy od zbiornika rybnickiego. Proszę sobie wyobrazić skalę. Tu mamy kilkanaście wysp wyłaniających się z wody, które będą miejscem gniazdowania. To miejsce się zupełnie odmieni.

Paweł Macha, Burmistrz Kuźni Raciborskiej

O potrzebie budowy zbiornika na terenie kopalni Piasku mówiono od wielu lat. Rok temu podpisano list intencyjny w tej w sprawie. Szacuje się że zbiornik może zredukować falę powodziową na Odrze o około 40 centymetrów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj