Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Na wysypisku odpadów będzie powstawała zielona energia? Podpisano list intencyjny w tej sprawie

Facebook Twitter

Na wysypisku odpadów w Rybniku, być może za kilka lat, będzie powstawała tzw. zielona energia. W środę (9.03.) podpisano list intencyjny w tej sprawie. Droga do realizacji inwestycji długa, ale warta tej pracy, bo z roku na rok problem gromadzenia śmieci jest coraz większy.

Rybnik ma być drugim po Koninie miastem w Polsce, gdzie może powstać centrum przetwarzania odpadów. Dzięki temu otrzymać będzie można wodór, ciepło i prąd. Mówi prezydent Rybnika:

Piotr Kuczera: Chcemy, aby w jednym miejscu powstał swoisty kombinat, który właśnie odzyskiwaniem tego wszystkiego co da się odzyskać by się zajmował. Dzisiaj Unia Europejska wprost mówi o tym, że zielona energia to ta energia, która powinna wrócić do mieszkańca. Z jednej strony, gdybyśmy tego nie zrobili, te opłaty śmieciowe nie kończyłyby się tylko na zakupie towaru, potem na opłacie za odbiór śmieci, ale dołożylibyśmy trzeci element, czyli karę, ponieważ nie będziemy wywiązywać się z tego co narzuci nam Unia Europejska, czy nawet polskie uwarunkowania prawne. Chcemy, aby zielona energia wróciła do mieszkańca i mogła być pożytkowana na terenie naszej gminy.

Planowana inwestycja w tzw. zieloną energię jest wstępnie szacowana na pół miliarda złotych

Powstaniem inwestycji zainteresowana jest spółka ZE PAK, jej prezesem jest Piotr Woźny były wiceminister do spraw smogu. W Koninie udało jej się podobną inwestycję zrealizować, teraz czas na Rybnik:

Radio 90: Skąd ta kwota?

Piotr Woźny: Mamy tą ideę, którą chcielibyśmy realizować, wizję tego, jak to centrum tej zielonej energii miałoby wyglądać. Te pół miliarda złotych to jest ta wartość środków, która nam się rysuje jako kosztochłonność tego procesu.

Radio 90: Kto ma dać pieniądze?

Piotr Woźny: Tutaj musimy sobie dokładnie zwymiarować wielkość inwestycji i kosztochłonność. Z naszego punktu widzenia to jest dzielenie się naszymi doświadczeniami, z drugiej strony aktywne budowanie rynku dla rzeczy, które udało nam się już w Koninie przetestować i zrobić.

Obie strony dały sobie trzy miesiące na przygotowanie tzw. mapy, w jaki sposób może być realizowana w Rybniku. Centrum Zielonej Energii ma powstać w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną. Kiedy? Nie wcześniej niż w 2028 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj