Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Na zakończenie wakacji śląska policja prowadzi wzmożone kontrole na drogach

Facebook Twitter

Śląska policja apeluje do kierowców: przestrzegajcie przepisów, zwolnijcie, a wszyscy bezpiecznie wrócicie z wakacji do domów.

Śląska Policja

Przed nami końcówka wakacji. Śląska policja podkreśla, że w związku ze zbliżającymi się powrotami z letniego wypoczynku, zwłaszcza w weekendy, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na polskich drogach. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci ruchu drogowego. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych mundurowi dbają, aby przestrzegane były przepisy, sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów oraz to, czy dzieci podróżują zgodnie z przepisami. W razie konieczności dbają też o płynność ruchu.

Koniec wakacji, to także okres wytężonej pracy policjantów, których częściej można spotkać na autostradach, drogach krajowych, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast oraz regionów turystycznych. W działania związane z bezpiecznymi powrotami z wakacji zaangażowani są mundurowi z ruchu drogowego, ale też stróże prawa z innych pionów. Służbę pełnią również policjanci wchodzący w skład grup SPEED, których zadaniem jest walka z piratami drogowymi.

slaska.policja.gov.pl

Co kontrolują mundurowi? Jak usłyszeliśmy od śląskich stróżów prawa – w zasadzie wszystko. Zwracają uwagę na  trzeźwość kierowców oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. Mundurowi szczególnie skupiają się na dostosowaniu przez kierowców prędkości do warunków na drodze oraz obowiązujących ograniczeń, a także korzystaniu z pasów bezpieczeństwa i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo najmłodszym pasażerom. W miejscach o największym natężeniu ruchu, policjanci nadzorują jego płynność, a w uzasadnionych przypadkach podejmują ręczne kierowanie ruchem.

Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań są wykorzystywane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

Wracając do domu ze swoimi najbliższymi, pamiętajmy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Zaplanujmy trasę podróży, uwzględniając warunki pogodowe oraz ewentualne utrudnienia w ruchu. Nie spieszmy się, nie wyznaczajmy sobie godziny dotarcia do celu. Najważniejsze, abyśmy dojechali bezpiecznie. Unikajmy ryzykownego wyprzedzania, zwłaszcza w czasie jazdy w długiej kolumnie pojazdów. Staje się ono z reguły bezcelowe, gdyż nie zaoszczędzimy wiele czasu, a ryzyko wypadku przy takich manewrach wzrasta diametralnie. Każdy kierowca wsiadając do samochodu powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie

-apelują mundurowi.

Nie należy prowadzić pojazdu, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. No i oczywiście przestrzegajmy dopuszczalnych limitów prędkości.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024