Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nadchodzi jesień! Zobacz jakie prace ogrodnicze należy wykonać we wrześniu

Facebook Twitter

Wrzesień to miesiąc w którym żegnamy lato. To także czas, gdy zbieramy plony i przygotowujemy nasz ogród na zimę. Około 23 września nastąpi jesienne zrównanie dnia z nocą, noce staną się coraz chłodniejsze i zaczną występować poranne przymrozki. Zobacz jakie prace ogrodnicze należy wykonać w tym miesiącu.

Jesienne zbiory w sadzie

W sadach rozpoczynamy zbiory jesiennych jabłek, gruszek, późnych odmian śliw, winorośli, jeżyn, orzechów włoskich, orzechów laskowych i niektórych odmian truskawek czy malin. Orzechy włoskie najlepiej zbierać po opadnięciu z drzewa, natomiast laskowe gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw, następnie trzeba dosuszyć je jeszcze przez około 3 tygodnie. Warto wcześniej przygotować pomieszczenia, w których będziemy przechowywać nasze plony tj. wybielić, opryskać środkami grzybobójczymi, by uniknąć chorób.

Wrzesień to również czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Tutaj warto pomyśleć o przygotowaniu odpowiedniego podłoża. Obserwujemy także drzewa wiśni i czereśni, ponieważ w tym czasie mogą uwydatniać się choroby. Jeżeli drzewa są porażone, usuwamy je i przygotowujemy się październikowych nasadzeń.

Wrześniowy warzywniak

To ostatni moment na zakończenie zbiorów ciepłolubnych roślin- ogórków, pomidorów czy papryk. We wrześniu występują już przymrozki, a temperatury w nocy mogą spaść poniżej zera, a to zabójcze dla tych roślin. Jeżeli nasze pomidory nie są w pełni dojrzałe, zbieramy je i umieszczamy w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi około 10 stopni. Zbieramy również bób, fasolę, cebulę, buraki, marchew, pietruszkę, seler. Resztki zdrowych roślin idealnie nadadzą się na kompost. To czas gdy siejemy buraki liściowe na przezimowanie, roszponkę, szpinak, cebule dymkę. Koniec miesiąca będzie najlepszym czasem na przekopanie gleby w naszym ogrodzie warzywnym.

Ogród ozdobny jesienią

Możemy cieszyć się widokiem ostatnich kwiatów lata. Przycinamy pędy róż ogrodowych, usuwamy z pędów więdnące kwiaty. Usuwamy chwasty i przygotowujemy glebę. Podczas wzruszania gleby warto przyglądnąć się, czy nie znajdziemy w niej turkucia podjadka. Rozpoczynamy sadzenie drzew i krzewów ozdobnych oraz roślin cebulowatych. W ogrodach pojawiają się jesienne wrzosy. Wrzesień to także czas przesadzania bylin. Wykopujemy bulwy mieczyków (należy przechować je w chłodnej piwnicy), bulwy begonii (należy przechować je w suchym i chłodnym pomieszczeniu). Letnie kwiaty możemy przeznaczyć na kompost. Suchy i chłody dzień będzie idealny na zbieranie nasion roślin jednorocznych (możemy je pakować w papierowe torebki i przechowywać w suchym miejscu do wiosny). To czas, gdy wysiewamy m.in. czarnuszkę, chaber czy bławatek.

Domowe i balkonowe kwiaty

To czas na sadzenie wrzosów. Kończymy uprawę w pojemnikach, ograniczamy podlewanie. Kwiaty wystawione na balkony zabieramy do domów. Możemy pomyśleć już o sadzeniu cebuli hiacyntów czy innych cebulowych roślin, które są przeznaczone do zimowego pędzenia.

fot.pixabay.com

Trawniki

Trawnik kosimy regularnie, możemy również nanieść na niego kompost. Zbieramy opadłe liście. Jeżeli posiadamy łąkę kwiatową, to również czas na jej skoszenie. Możemy sadzić już krokusy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023