Nadleśnictwo Rudy Raciborskie: Ten zbiornik by się przydał
Mamy komentarz Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, po tym, jak Wody Polskie zrezygnowały z budowy zbiornika Kotlarnia.
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie było za budową zbiornika w Kotlarni
Miał on poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i powstać w bezpośrednim sąsiedztwie terenów, które dotknęły pożary lasów w 1992 roku. Mówi Roman Suska rzecznik Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.
Roman Suska: Mowa o tym zbiorniku już jest od około 20 lat, że ma powstać, bądź ma nie powstać. Zależy w którym okresie czasu się znajdujemy. Także w ostatnich uzgodnieniach nie braliśmy udziału. Podchodzimy do nich na chłodno. Niemniej jednak nam jako nadleśnictwu na takim zbiorniku, w tym miejscu bardzo by zależało, żeby powstał, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się teren po wielkim pożarze z 1992 roku. Jest to duży obszar z drzewostanem młodym, który ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę, a tej wody nie ma, bo ta woda ucieka w kierunku czaszy pustego wyrobiska.
W wyrobisku tym przypomnijmy powstała kopalnia piasku. Roman Suska przyznaje, że powstanie takiego zbiornika, poprawiłoby sytuację, gdyż w lasach brakuje wody.
Roman Suska: Każda ilość wody dzisiaj, w dobie zmian klimatycznych zatrzymywana w lesie, będąca w lesie jest wartością dodaną. Także taki zbiornik niewątpliwie by poprawił sytuację z wodą na naszym obszarze.
Wody Polskie tłumaczą decyzję zbyt wysokimi kosztach inwestycji, brakiem podstaw formalno-prawnych i problemach środowiskowych na rzece Bierawce.
Czytaj także:
- Zbiornik Kotlarnia. Wody Polskie wycofały się z inwestycji. Mamy głos samorządu
- Zbiornik Kotlarnia nie powstanie. Wody Polskie zrezygnowały z jego budowy
- Na terenie kopalni piasku Kotlarnia powstanie zbiornik retencyjny. Ma ratować przed powodzią, suszą, ma też stać się miejscem rekreacji