Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Nadzór budowlany będzie miał siedzibę w bibliotece w Rybniku

Facebook Twitter

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rybniku ma wprowadzić się do rybnickiej biblioteki i zająć pomieszczenia oddziału zbiorów muzycznych i specjalnych. Taką decyzję podjęli rybniccy urzędnicy.

Oddział od ponad 30 lat wypożycza płyty analogowe, CD, DVD oraz audiobooki, z których coraz częściej korzystają osoby niepełnosprawne. Trudno nam uwierzyć, że jest likwidowany– mówi Radiu 90 Małgorzata Piksa, kierownik działu:

Wszyscy jesteśmy tu zbulwersowani, że ktoś pomyślał o tym, żeby do biblioteki włożyć inspektorat nadzoru budowlanego. Gdzie tu kultura? Gdzie sztuka? A gdzie inspektorat budowlany? 30 lat temu specjalnie dla mieszkańców Rybnika wybudowano taki piękny budynek, my się unowocześniamy, ciężkie pieniądze tu są włożone w ten oddział, jesteśmy zmodernizowani, mamy nowe nagłośnienie, wszystko idzie do przodu, czytelników nam przybywa. To jest nie do pomyślenia!

Na dziś w zbiorach jest między innymi 8600 płyt CD, 4000 audiobooków, kasety dla niewidomych. W ubiegłym roku odnotowano 16 tysięcy wypożyczeń, a zarejestrowanych jest blisko tysiąc osób. Współpracujemy z wieloma instytucjami – dodaje kierownik Piksa:

Współpracujemy ze Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, oni już w tej chwili nie mogą do nas przychodzić, ale wypożyczamy im różnego rodzaju zbiory. Z MOPS-em naszym rybnickim też współpracujemy, z dziećmi niepełnosprawnymi pracujemy, chodzą tu, bo mamy terapię muzyką, która też tu działa (…). Rośnie liczba osób  starszych, które korzystają z audiobooków, rośnie liczba dzieci, które korzystają z audiobooków.
Radio 90: Co wam pozostaje? Czekać?
Płakać…Czekamy na decyzję.

Co na to władze Rybnika? Skąd pomysł, aby do biblioteki przenieść Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego?

Nie mamy innego miejsca dzisiaj w Rybniku…
Radio 90: Nie wierzę, że nie ma innego miejsca.
Panie redaktorze zrobiliśmy dokładny przegląd tego gdzie możemy..
Radio 90: ..i biblioteka jest najlepszym miejscem?
Okazuje się, że było duże pomieszczenie, które było nie używane..
Radio 90: Alliance Francaise dawnego, tak.
Po części rzeczywiście te zbiory będą przeniesione, ale myślę, że nie utrudni to korzystania z tychże zbiorów, poza tym- zgódźmy się- trochę się czasy zmieniły, ta grupa osób, które przychodzą pożyczyć płytę CD jest raczej mała…
Radio 90: Myślę, że Pan teraz obraża wiele osób, które tam przychodzą, bo to ogromna liczba osób niepełnosprawnych, która pożycza audiobooki. Czyli jest decyzja, tak?
Tak, jest decyzja i będziemy się jej trzymać. Zrobię wszystko, aby  inspektorat budowlany został w Rybniku.

– mówił poranny gość Radia 90, prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Obecnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego znajduje się przy ulicy Białych w Rybniku w sypiącym się budynku. Zobacz nasz materiał:

Sypiący się budynek nadzoru budowlanego w Rybniku

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj