Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagalewski: Nie zdążymy z wymianą pieców do końca przyszłego roku

Facebook Twitter

600 tysięcy pieców do wymiany na terenie województwa śląskiego, w samym Rybniku jest to 14 tysięcy palenisk w domowych kotłowniach. Tymczasem zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Urząd Marszałkowski, mają one zostać wymienione do końca przyszłego roku.

Nie zdążymy na czas

– nie ukrywa Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim:

W Rybniku wiemy, że to jest około 14 tysięcy, na całym Śląsku prawdopodobnie około 600 tysięcy, też są tylko takie szacunki i kalkulacje, bo nie przeprowadzono takiej dokładnej inwentaryzacji tych wszystkich źródeł ciepła póki co.

Radio 90: Nie ma możliwości technicznej i fizycznej, żeby w przeciągu tych kilkunastu miesięcy, raptem 13, wymienić wszystkie piece?

Rynek tego nie udźwignie, nie ma takich zasobów i tylu firm, żeby byłyby w stanie podołać temu wyzwaniu, wszyscy chyba zdają sobie z tego sprawę.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej kotły eksploatowane powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca przyszłego roku. Uchwała zakazuje spalania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz wilgotnego drewna.

W poniedziałek (30.11.) Polski Alarm Smogowy opublikował swój raport podsumowujący 2019 rok: Rybnik, Godów, Wodzisław Śląski, Knurów na liście miejscowości z największym smogiem w Polsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj