Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagalewski w Radiu 90: W takim tempie jak dziś piece zostaną wymienione za 150 lat [WIDEO]

Facebook Twitter

Jeżeli dalej w takim tempie będzie funkcjonował program rządowy "Czyste Powietrze" to piece zostaną wymienione za 150 lat - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku.

Dane z września pokazują, że do tej pory rybniczanie złożyli 600 wniosków i podpisali zaledwie 110 umów na wymianę pieców. W całym kraju do wymiany jest 4 mln kotłów. Jak wyliczył Polski Alarm Smogowy wymieniono tylko 20 tysięcy:

Emil Nagalewski: Jeśli tym tempem będziemy walczyli o czyste powietrze to sukces będziemy mogli odtrąbić za jakieś 120/150 lat.

Radio 90: Z czego wynika tak niewielkie zainteresowanie albo tak mała przepustowość tego systemu?

Emil Nagalewski: Przepustowość to jest słowo klucz. Dystrybucją tego programu zajmują się narodowe fundusze ochrony środowiska. Ta instytucja nigdy nie realizowała tak wielkiego programu, no i po prostu tam te wnioski, które spływają- utykają na tym etapie. Trzeba ten system udrożnić, bo z tego, co wiemy, pieniądze są na realizację programu, natomiast gdzieś obsługa beneficjentów tego programu nie działa tak, jak trzeba.      

Tymczasem w Krakowie, który przez lata dusił się w smogu nikt już nie myśli o wymianie pieców, bo od września obowiązuje tam całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Efekty już widać.

Emil Nagalewski: Jak spojrzałem na te mapy zanieczyszczeń w poniedziałek, jak zobaczyłem tę zieloną plamę na miejscu Krakowa, to po prostu zzieleniałem z zazdrości, chyba rzeczywiście udała się mieszkańcom Krakowa wielka rzecz. Ja przypomnę, że od pierwszego września tego roku obowiązuje całkowity zakaz spalania paliw stałych. Widzimy, że to przynosi efekt, widzimy, że da się coś takiego wprowadzić i widzimy, że po wprowadzeniu takiego zakazu świat się nie kończy.

Radio 90: Czy my jesteśmy gotowi na Śląsku, czy jesteśmy gotowi w Rybniku na wprowadzenie tak radykalnych zmian?

Emil Nagalewski: Przykład Krakowa pokazuje, że taki problem należy rozwiązać u źródeł, trzeba wyeliminować przyczynę tego problemu, a przyczyną tego problemu jest sposób ogrzewania naszych domów przy pomocy węgla.

Radio 90: Jak to zrobić bezboleśnie?

Emil Nagalewski: Wydaje się, że bezboleśnie się nie da.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Emilem Nagalewskim z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku ponizej:

Zobacz poranną rozmowę na wideo:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj