Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagalewski w Radiu 90: Wstrzymanie zawierania nowych umów na podłączenie domów do gazu, to kompromitacja PSG

Facebook Twitter

Wstrzymanie zawierania nowych umów na podłączenie domów do gazu, to kompromitacja Polskiej Spółki Gazownictwa - uważa poranny gość Radia 90 Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Jak już was informowaliśmy, PSG wstrzymała zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych w całym kraju. Powód? Zainteresowanie przyłączeniem do sieci było tak duże, że pieniądze na ten cel, jakie spółka miała na lata 2022-2023, już się wyczerpały:

Emil Nagalewski: Zareagował tak jak wszyscy chyba z niedowierzaniem, bo to się wydaje nieprawdopodobne, że taka sytuacja ma miejsce, ta sytuacja zagraża programowi wymiany kotłów, może oznaczać wyhamowanie programu ”Czyste Powietrze”, mówimy o PSG – to jest spółka córka PGNiG, jednego z największych podmiotów biznesowych w tym kraju. Nagle okazuje się, że nie ma warunków ekonomicznych żeby prowadzić przyłącza, bo to się wydaje niemożliwe. Połowa osób, która rezygnuje z kopciuchów wybiera gaz i tutaj nagle okazuje się, że nie ma tych środków. Ja mam nadzieję, że ten problem zostanie szybko rozwiązany, bo to jest kompromitujące dla tej spółki i jest to zagrożenie dla programu ”Czyste Powietrze”.

Emil Nagalewski

Niepokojąca jest nie tylko sytuacja Polskiej Spółki Gazownictwa, ale także ogromne podwyżki cen gazu, energii, pelletu i węgla

– nie ukrywa poranny gość Radia 90:

Emil Nagalewski: To nie jest na pewno coś co przysłuży się walce ze smogiem i postępom wymiany kotłów, bo pewnie ludzie zaczną opóźniać decyzję o zmianie.

Radio 90:  Do tego czasu będą palić tym wszystkim czym mogą, w Rybniku według szacunków jest około 10 000 pieców do wymiany.

Emil Nagalewski: To są liczby szacunkowe, bo takich dokładnych danych nie mamy, to są te kotły które należało wymienić zgodnie z przepisami do końca ubiegłego roku, ale w tej liczbie są też te, które trzeba wymienić za dwa lata, czyli przy tym kolejnym progu i za 4 lata, kiedy to tak naprawdę powinny zniknąć ostatnie pozaklasowe kotły na paliwa stałe czyli na węgiel i drewno.

A cała rozmowa z Emilem Nagalewskim, koordynatorem Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj