Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagalewski w Radiu 90: Za brak wymiany kopciucha karać sprawiedliwie i z rozwagą. Najpierw tych, którzy nie podjęli żadnego wysiłku

Facebook Twitter

''Za niewywiązanie się z obowiązku wymiany pieca karać sprawiedliwie i z rozwagą. Najpierw tych, którzy nie podjęli żadnego wysiłku'' - uważa poranny gość Radia 90 Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Według szacunków w tym roku powinno zostać wymienionych 140 tysięcy najstarszych kopciuchów na terenie województwa śląskiego. Ile wymieniono do tej pory ?

Na to pytanie trudno precyzyjnie odpowiedzieć

– nie ukrywa poranny gość Radia 90.

Emil Nagalewski: Wiemy, że tych kotłów powinno wymieniać się znacznie więcej niż się wymienia. Natomiast to co jest pozytywne, to to że tych kotłów ubywa. W województwie śląskim wymieniono 20 tysięcy kopciuchów z Czystego Powietrza, tyle wniosków złożono. W pierwszej dziesiątce znajdują się Lyski, Gaszowice, Pszów, Lubomia i Jejkowice. W drugiej dziesiątce to Mszana, Godów, Świerklany, Gorzyce, Rydułtowy i Radlin. W tej naszej części Śląska najwięcej, bo ponad 3 tysiące kotłów od początku istnienia programu, złożyli mieszkańcy Rybnika, to jest lider w skali Polski.

komin

Co zrobić z tym którzy nie zdążyli na czas?

Trzeba karać, musimy pokazać że przepisy nie są martwe

-odpowiada koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

Emil Nagalewski: Karać sprawiedliwe i z rozwagą, tak żeby nie wylać dziecka z kąpielą, tylko motywować tych którzy jeszcze nie zdążyli wymienić kotłów kopciuchów, lub tych którzy muszą je wymienić w kolejnych terminach żeby to zrobili, żeby pokazać, że te przepisy nie są martwe i uchwała antysmogowa zacznie działać. Nie ma wątpliwości jeżeli chodzi o te osoby, które nie zrobiły nic żeby poprawić sposób ogrzewania swoich domów, te osoby bezwzględnie należy ukarać i zmotywować do wymiany kotłów.

Smog w mieście

Poranny gość Radia 90 zwraca uwagę, że powinny być odstępstwa od kar. To osoby ubogie, albo takie które poczyniły kroki, by piec wymienić, ale z przyczyn od siebie niezależnych nie zdążyły tego zrobić na czas:

Emil Nagalewski: Każemy tych, którzy nie podjęli żadnego wysiłku. Jeśli ktoś ma udokumentowane, że podjął jakieś prace czy koszty związane z przyłączeniem gazu, albo z wymianą starego kotła na nowoczesny kocioł i ma jakieś rachunki od instalatora, tylko po prostu instalator nie jest w stanie do niego dotrzeć, bo wiemy jak teraz sytuacja, że tych wymian jest bardzo dużo, to w tej sytuacji wydaje mi się, że nierozsądne byłoby karanie, bo trudno mówić o winie. Myślę, że rodzaj odroczenia, umówienia się na rekontrolę za miesiąc czy dwa, by było rozsądne.

komin

Kontrole w naszej piwnicy będzie mógł przeprowadzić strażnik miejski, lub osoby wskazane przez wójta burmistrza czy prezydenta:

Emil Nagalewski: One będą mogły nałożyć mandat w wysokości do 500 złotych, w przypadku kolejnych kontroli tzw. rekontroli jeśli sytuacja się nie poprawi to może być kolejny mandat, a może być też skierowanie sprawy do sądu, co też jako Polski Alarmu Smogowy sugerujemy. W przypadku skierowania sprawy do sądu ta kara może sięgnąć nawet 5000 złotych. Nie opłaca się kalkulować i nie wymieniać tych kotłów licząc, że doliczymy sobie ten mandat do ceny paliwa rocznie.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Emilem Nagalewskim, koordynatorem Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim do zobaczenia tutaj:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024