Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagroda Juliusz dla Kaczorowskiego

Facebook Twitter

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz dla Aleksandra Kaczorowskiego za biografię czeskiego pisarza Ota Pavly. W minioną sobotę (19.10.) w ramach 50. Rybnickich Dni Literatury podczas uroczystej gali ogłoszono wyniki IV edycji tego konkursu.

fot.W.Troszka/ rybnik.eu

Od tego roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 41 pozycji. Kapituła nagrody spośród 5 finalistów wybrała książkę „Ota Pavel. Pod powierzchnią” autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego.

Bardzo się cieszę, ja nie wiem, czy to jest moja najlepsza książka, natomiast kilka osób, z których opinią się liczę, twierdzą, że tak, że to jest najlepsza książka. Być może ze względu na to, że osoba, los samego bohatera książki wymusiły na mnie łączenie różnych technik, których wcześniej nie zderzyłem w jednej książce, bo ona jest w jakiejś mierze reportażem, w jakiejś mierze klasyczną biografią, też właściwie książką historyczną po części, bo Pavel- bohater książki jest kluczem do opowiedzenia o kawałku historii czeskiej czy czesko-żydowskiej, czesko-niemiecko-żydowskiej, więc są tam też takie elementy kreacji niemal beletrystycznej, na które wcześniej w książkach biograficznych sobie nie pozwalałem i wydaje mi się, że taki miks tych rozmaitych technik sprawia, że po prostu raz, że to dość plastyczny chyba ten obraz bohatera udało mi się narysować, a druga rzecz to chyba rzeczywiście nieźle się to czyta.

– mówi Radiu 90 Aleksander Kaczorowski. Jak podkreśla zwycięzca tegorocznej edycji konkursu, dobrze, że w Polsce zauważa i nagradza się w końcu biografię:

Ja myślę, że to jest bardzo dobra, cenna inicjatywa, tym bardziej że nie tylko, że nie było takiej nagrody jeszcze w Polsce za najlepszą biografię, ale także dlatego, że po prostu biografistyka w Polsce jest takim gatunkiem wznoszącym się. Już ten finał tegoroczny pokazywał, że naprawdę wychodzą wartościowe książki, też są to książki czytane, znaczy, to są książki, na które wydaje mi się, czytelnicy czekają, bo zarówno ze względu na osoby- bohaterów, często ludzi znanych czy też ludzi znanych mniej, ale otoczonych jakimś swoistym kultem, ale też ze względu na osoby autorów, bo jednak to są tak jak w tym roku autorzy z dorobkiem, ale myślę, że także w przyszłych edycjach.

fot. W.Troszka/ rybnik.eu

fot. W.Troszka/ rybnik.eu

Do tej pory nagroda Juliusz trafiła do Małgorzaty Czyńskiej, Moniki Muskały i Roberta Rybickiego. Dodajmy, że duchowym opiekunem konkursu jest Juliusz Roger żyjący w XIX wieku w Rybniku, niemiecki lekarz i przyrodnik.

fot. W.Troszka/ rybnik.eu

fot. W.Troszka/ rybnik.eu

Po gali odbył się spektakl Teatru Śląskiego Piąta Strona Świata, będący adaptacją teatralną powieści autobiograficznej Kazimierza Kutza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023