Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagroda Juliusz dla najlepszej biografii. Pięć tytułów nominowanych do wyróżnienia

Facebook Twitter

Nagroda Juliusz została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Nagroda Juliusz

Nagroda Juliusz dla najlepszej biografii. W tym roku w czyje ręce trafi?

Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wybrała 5 biografii, które powalczą o główną 50 tysięcy złotych. Wybrano je spośród 45 zgłoszonych. Przypomnijmy, że nagroda „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku przyznawana jest za najlepszą biografię, w ubiegłym 2023 roku, nagrodę otrzymał Wojciech Orliński za książkę „Kopernik. Rewolucje”. W tym roku gale zapowiedziano na 12 października, jak zwykle w ramach Rybnickich Dni Literatury.

Jurorzy i jurorki Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” – nagrody za biografię roku: tłumaczka i biografistka Anna Arno, krytyczka literacka prof. Bernadetta Darska, Ewa Niewiadomska, redaktorka Radia Katowice, dziennikarka Agata Passent i profesorowie: Tadeusz Sławek i Zbigniew Kadłubek.

Ta wręczana od 9 lat nagroda fundowana przez prezydenta Rybnika i towarzyszące jej spotkania, warsztaty i spektakle w ramach Rybnickich Dni Literatury spowodowała, że niezwykle popularny wśród czytelniczek i czytelników gatunek literacki zyskał większą uwagę krytyków. Dzięki temu Rybnik dołączył do miast „literackich” takich jak Sopot, Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Łódź, czy Wisła – czyli tych, w których odbywają się prestiżowe festiwale i konkursy. To ostatnie miasto i odbywający się w nim Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” są zresztą partnerem rybnickiego „Juliusza”.

Nagroda Juliusz: kapituła wyłoniła 5 książek nominowanych

Jurorki i jurorzy mieli w tym roku nie lada zadanie. Nie było łatwo wybrać z zakwalifikowanych do konkursu 45 książek pięciu najlepszych. Najpierw wybrali 15, a po dwóch godzinach dyskusji, zdecydowali się nominować do finału pięć:

  • Beata Dżon, Michał Olszewski, Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz, Wydawnictwo Czarne,
  • Aleksander Kaczorowski, Babel. Człowiek bez losu, Wydawnictwo Czarne,
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Urban. Biografia, Wydawnictwo Znak,
  • Anna Kaszuba-Dębska, Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk. Portret podwójny, Wydawnictwo Marginesy,
  • Rafał Księżyk, Śnialnia. Śląski underground, Wydawnictwo Literackie.

Wśród nominowanych książek jest wspaniała, klasyczna biografia autorstwa laureata Juliusza z 2019 roku – Aleksandra Kaczorowskiego, ale i biografia zbiorowa grupy artystów z Katowic. Jest trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej kartki biografia Urbana, który ciągle budzi gorące emocje i dzieli Polaków. Jest również wstrząsająca podwójna historia partnerki i córki młodopolskiej „gwiazdy” Stanisława Przybyszewskiego. Jest w końcu opowieść o banalnym złu, czyli historia ornitologa z Auchwitz

– mówi dziennikarka, dyrektorka rybnickiej Biblioteki Aleksandra Klich, sekretarzyni i jurorka „Juliusza”.

Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Ogólnopolska nagroda na najlepszą biografię powstała w Rybniku na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce czyli Rybnickich Dni Literatury. Nagroda po 8 edycjach stała się rozpoznawalną marką i na stałe wpisała Rybnik na mapę miast, dla których rozwój i promowanie czytelnictwa są ważne.

Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:

2016 – Małgorzata Czyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”
2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”
2021 – Marta Grzywacz „Nasza pani z Ravensbrück”
2022 – Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”
2023 – Wojciech Orliński „Kopernik. Rewolucje”

Więcej o konkursie na stronie: nagrodajuliusz.pl

12 października podczas gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej dowiemy się, kto napisał najlepszą biografię 2023 roku. Laureat otrzyma 50 tys. złotych. Konkurs jest częścią Rybnickich Dni Literatury, a towarzyszą mu wystawy, spektakle teatralne, spotkania z pisarkami i pisarzami oraz warsztaty. Jest to również okazja do spotkań dla najmłodszych, dzięki wydarzeniu „Literatura i medycyna” dofinansowanemu w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury. Juliusz Roger, patron konkursu, był lekarzem, tłumaczem, etnologiem, zbieraczem pieśni śląskich, tłumaczem, ekologiem, entomologiem i działaczem społecznym.

Zgodnie z regulaminem konkurs Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz, składa się z dwóch etapów:

  • pierwszy etap – wybranie przez Kapitułę pięciu nominacji do Nagrody i ogłoszenie ich w II kwartale każdego roku;
  • drugi etap – wybór laureata spośród nominowanych autorów i wręczenie nagrody.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024