Nagroda Juliusz: znamy już pięć nominowanych do nagrody książek
Pięć nominacji do nagrody „Juliusz”. Jury X edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej za najlepszą biografię napisaną w języku polskim w 2024 roku wybrało spośród 15 zakwalifikowanych do półfinału książek.

Szacowany czas czytania: 01:36
Nagroda Juliusz dla najlepszej biografii
W tym roku nominacje uzyskali Beata Guczalska za tytuł „Konrad Swinarski. Biografia ukryta” i Weronika Kostyrko za biografię Róży Luksemburg „Domem moim jest cały świat”. Emil Marat stworzył książkę poświęconą Romanowi Bratnemu „Hamlet rozstrzelany”. Postać Jadwigi Stańczakowej, niewidomej pisarki została pokazana na stronach opowieści przygotowanej przez Justynę Sobolewska.
Jest jeszcze „Książę” biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego przygotowana przez Monikę Śliwińską. W tym roku nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki wyniesie 60 tys. złotych. Kto wygra przekonamy się o tym 11 października. Konkursowi jak zwykle towarzyszyć będą warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci, spotkania autorskie, spektakle teatralne, panele i dyskusje.
W Jury „Juliusza” zasiadają w tym roku profesorowie oraz redaktorki zajmujące się kulturą: prof. Bernadetta Darska, red. Katarzyna Janowska, prof. Zbigniew Kadłubek , red. Ewa Niewiadomska oraz prof. Tadeusz Sławek – przewodniczący.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” – organizowany przez miasto Rybnik konkurs na najlepszą biografię napisaną i wydaną w Polsce w roku poprzednim – obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny. To jedyny tak prestiżowy konkurs literacki o zasięgu ogólnopolskim organizowany na Górnym Śląsku. Stanowi on część Rybnickich Dni Literatury – najstarszego literackiego festiwalu w Polsce. W ciągu 10 lat zyskał renomę i ze względu na znakomite jury, jak i jakość nagradzanych książek – powstające w Polsce biografie są coraz ciekawsze, zróżnicowane formalnie i zaskakujące. I okupują listy największych czytelniczych hitów.
Patronem nagrody jest Juliusz Roger, XIX-wieczny humanista, lekarz i przyrodnik, społecznik, przyjaciel ubogich, etnolog z zamiłowania. Niemiec, który wydał zbiór „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”, fundator rybnickiego szpitala. 160 rocznica jego śmierci przypada właśnie w 2025 roku.
Czytaj także: