Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najdokładniejsza mapa zanieczyszczenia światowych rzek. Jak wypadają Odra, Olza czy Ruda?

Facebook Twitter

Globalny projekt Ocean Cleanup rozpoczął sprzątanie Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, która aktualnie waży 120 tysięcy ton. Przy tej okazji powstała mapa zanieczyszczeń rzek. Jest ona bardzo dokładna i obejmuje także takie rzeki naszego regionu jak Odra, Olza czy Ruda.

Świat zalewa plaga śmieci. Tylko w ostatnim roku do światowych zbiorników wodnych trafiło 3 miliardy maseczek ochronnych, które ludzie stosowali z powodu pandemii koronawirusa na świecie. To i tak tylko mały procent wszystkich zanieczyszczeń, jakie trafiają do mórz i oceanów. Aby niwelować zanieczyszczenia w wodzie na świecie, powstał projekt Ocean Cleanup. Twórcy tego projektu stworzyli także mapę zanieczyszczeń globalnych rzek. Jako że to właśnie one są źródłem tworzenia się gigantycznych plam śmieci w morzach i oceanach, to nimi trzeba zająć się najszybciej.

Szacuje się, że tylko 1 procent wszystkich rzek odpowiada za 80 procent wszystkich odpadów w akwenach naszej planety.

Jeżeli chodzi o Europę, nasz kontynent wypada dobrze, generujemy zaledwie 1 procent światowych zanieczyszczeń w tym zakresie. Najtrudniejsza sytuacja jest w Azji.

Jeszcze lepiej jest w Polsce. Wisłą każdego roku płyną około 2 tony śmieci. Mapa, jaka powstała, uwzględnia także rzeki naszego regionu, m. in. Odrę, Olzę czy Rudę. Zobacz mapę i porównaj nasz region z całym światem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj