Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Najlepsza odmiana jabłek na świecie

Facebook Twitter

Cosmic Crisp, czyli 22 lata pracy i 500 mln dolarów na stworzenie prawdopodobnie najlepszej odmiany jabłek na świecie.

Około 30 lat temu hodowcy skupili swoją uwagę na gatunku Red Delicious – ta odmiana stanowiła wówczas 70% zbiorów. Ostatnie lata (2017-2018) przyniosły kryzys, popularność tej odmiany spadła o 11 %.

1994 rok, Waszyngton – to właśnie tam rozpoczął się program hodowlany, który był prowadzony przez Bruce’a Barritta, jego celem było stworzenie lepszej odmiany jabłek. Tak właśnie powstała odmiana Cosmic Crips, zwana również WA38.

fot. via cosmiccrisp.com

Uważa się, że odmiana Cosmic Crisp jest najdoskonalszą odmianą jabłek. Spełnia wszystkie kluczowe warunki wizualne oraz smakowe. Owoc to krzyżówka odmian Enterprise i Honey Crisp. Jabłka te są czerwonopurpurowe, mają słodki lekko kwaskowaty smak, są łatwe w przechowywaniu. Uważa się, że mogą one być prawdziwą rewolucją.

Po raz pierwszy ktoś podjął tak skoordynowany wysiłek, aby opracować nową odmianę, wypuścić ją na rynek i to w dużych ilościach. Zwykle nowa odmiana pojawia się na rynku i stopniowo zdobywa zwolenników. Albo ich traci i wtedy uprawy upadają – powiedział prof. Robert Crassweller z Uniwersytetu Stanu Pensylwania.

Sadownicy z Waszyngtonu mają monopol na uprawę tej odmiany przynajmniej do wiosny 2027 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj