Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najnowsze informacje ze szpitala w Raciborzu. Jest przekształcany w całości w szpital zakaźny

Facebook Twitter

Trwa ewakuacja pacjentów ze Szpitala Rejonowego w Raciborzu, który decyzją wojewody od poniedziałku (16.03.) zostaje przekształcony w szpital zakaźny.

Z dyrektorem placówki Ryszardem Rudnikiem rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Ta decyzja pana zaskoczyła?
Tak, zaskoczyła. Nie spodziewałem, ale jeśli są takie decyzje, sytuacja jest kryzysowa, trudno jest dyskutować, zgłaszałem pewne obiekcje panu wojewodzie, że to nie jest prosta operacja. Pracy się nie boimy, ale boimy się pewnych zachowań, że trudno też będzie ten szpital odtworzyć w takiej formie. Nie wiem ile to potrwa.
Trwa wywóz pacjentów, dokąd oni trafiają?
Na dziś do Jastrzębia, do Rybnika, do Bielska, do Wodzisławia..
Czyli tam gdzie są wolne miejsca…
Większość kolegów już wczoraj do mnie dzwoniło, ze są w stanie przyjąć, jeśli będę potrzebował.

W raciborskim szpitalu było do wczoraj (12.03.) 200 pacjentów. Około 100 zostało wypisanych do domów, do niedzieli (15.03.) trzeba przewieźć pacjentów karetkami do okolicznych szpitali.

Od poniedziałku w Raciborzu ruszy szpital zakaźny. Na miejscu pozostaje załoga szpitala, która przechodzi teraz szkolenie. Wszyscy pacjenci mają być w izolacji, a załoga ma mieć zabezpieczenie ochronne. Lecznica czeka na dodatkowe respiratory, sprzęt do odkażania i i ochrony osobistej:

Cały personel w pełnej gotowości zgłasza się do pracy,  mamy uruchomić więcej stanowisk intensywnej terapii, w związku z tym część sprzętu przekaże nam wojewoda, dwa respiratory do nas jadą. Czekamy na dostawy z rezerw rządowych, takie zapotrzebowania poszły i według zapewnień wojewody nie powinno być problemów z dostawami (…).

W raciborskim szpitalu mają być na miejscu zespół ratownictwa medycznego, tak by zabezpieczyć mieszkańców powiatu raciborskiego. Mówi Grzegorz Swoboda starosta raciborski:

Sytuacja bardzo kryzysowa, wszystkie służby stanęły na wysokości zadania, tutaj jestem wdzięczny, bo w trybie ekspresowym i wzorcowo pokazujemy, jak należy działać w sytuacji kryzysowej (…). Ewakuacja to jedna sprawa, druga to uspokojenie sytuacji w powiecie, bo zaniepokojeni mieszkańcy do nas dzwonią (…).

 

Raciborska lecznica uruchamia specjalną infolinię dla mieszkańców, która będzie czynna w godzinach od 7.00 do 22.00 pod numerem 32 755 50 50.

Najczęściej czytane:

2 tygodnie w domu! Cała rodzina w kwarantannie

Zakaz sprzedaży na otwartych straganach w Rybniku

Straż Miejska i Policja kontroluje uczniów

Wszystkie informacje o koronawirusie: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 marca 2021