Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najnowsze wieści z JSW: W Zofiówce ratownicy coraz bliżej przodka. Są też nowe decyzje w sprawie Pniówka

Facebook Twitter

Od 9 godzin trwa akcja ratunkowa w kopalni Borynia- Zofiówka. Z najnowszych informacji ze sztabu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wynika, że 600 metrów dzieli ratowników górniczych od czoła przodka, w którym prawdopodobnie znajduje się 10 poszukiwanych górników. Są też nowe decyzje w sprawie Pniówka w Pawłowicach.

600 metrów dzieli ratowników górniczych od czoła przodka, w którym prawdopodobnie znajduje się 10 poszukiwanych górników. Pierwszy zastęp dotarł do wyrobiska, w którym nastąpił wstrząs.

Akcja jest trudna ze względu na atmosferę, która jest w całym wyrobisku. Nie ma jednak żadnych oznak wskazujących na zapłon czy pożar. Ratownicy odtwarzają odrębną wentylację, by przewietrzyć wyrobisko i dotrzeć do górników. W sumie w akcję zaangażowanych jest 12 zastępów ratowników górniczych.

– informują w sztabie.

W kopalni Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka w przodku D-4a doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego o energii 4×10⁶ J połączonego z intensywnym wypływem metanu. W rejonie wypadku było 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach. Z dziesięcioma osobami nie ma kontaktu. Do zdarzenia doszło w sobotę (23.04.) o 3.40 na poziomie 900 m podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych.

Nowe wiadomości w sprawie Pniówka

Sztab akcji poszerzony o naukowców rekomendował, a kierownik akcji podjął decyzję o zabudowie w rejonie ściany N-6 dwóch tam przeciwwybuchowych. Aktualnie trwa transport materiałów do budowy tam. Sytuacja wentylacyjna w rejonie ściany N-6 została ustabilizowana. Od godziny 18.00 w piątek (22.04.) nie odnotowano w rejonie ani jednego wybuchu metanu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj