Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najstarszy chór w Rybniku świętuje swoje 105. urodziny

Facebook Twitter

W najbliższą niedzielę (20.05.) będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas koncertu jubileuszowego Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Seraf. Jaka jest ich historia?

Rok przed wybuchem I wojny światowej, dokładnie 18 maja 1913 roku Maksymilian Basista znany rybnicki księgarz i społecznik zakłada Towarzystwo Śpiewu Seraf. To czasy tzw.kulturkampfu, czyli walki władz pruskich z przejawami polskości. Mimo represji chór występuje w czasie powstań śląskich i plebiscytu. W okresie międzywojennym chór Seraf koncertuje i pojawia się na zjazdach śpiewaczych. Członkowie chóru potajemnie spotykają się także w czasie II wojny światowej. PRL to niezliczone koncerty i nagrody, co ważne Serafowi udaje się przetrwać transformację i na początku lat 90. nawiązuje współpracę z Filharmonią ROW. Seraf koncertuje w Europie, nagrywa płyty. Dziś należy do jednych z najstarszych w Polsce.

Koncert odbędzie się w Domu Kultury w Chwałowicach, wcześniej o godz. 16.30 uroczysta msza święta w kościele Franciszkanów w Rybniku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj