Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najtrudniejsza sytuacja w województwie śląskim. Nadal obowiązują wszystkie obostrzenia

Facebook Twitter

Dotychczasowe obostrzenia pozostają w pięciu województwach, w pozostałych nastąpi otwarcie salonów urody i zostanie wprowadzona edukacja hybrydowa w klasach I-III. "Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie śląskim"- mówił na dzisiejszej (21.04.) konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Staramy się patrzeć na regiony, na regiony gdzie pozostaje w nich sytuacja zróżnicowana. Widzimy wyraźny spadek, jeżeli chodzi o taką średnią liczbę zakażeń na liczbę 100 tys. we wszystkich regionach, bo ten spadek jest rzędu 1/3 w stosunku do poprzedniego tygodnia, ale nadal mamy regiony, w których sytuacja, jeżeli chodzi o poziom zakażeń, jest trudna. Do tych regionów należy przede wszystkim województwo śląskie.

-mówił na konferencji prasowej minister Niedzielski. Minister wymienił także województwo dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, jako te, które mają największą liczbę zakażeń. Najmniejszy wskaźnik zachorowań jest w województwie podlaskim. Niski wskaźnik jest także w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Te informacje były podstawą dla nas do podjęcia decyzji, co będzie się działo w kolejnych tygodniach i chcieliśmy wyodrębnić te województwa, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. W pozostałych województwach chcemy wprowadzić pewne poluzowania.

-mówił Niedzielski i dodał:

Jeżeli chodzi o te województwa, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, czyli województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie, utrzymujemy wszystkie dotychczasowe obostrzenia.

Minister odniósł się także do pozostałych województw:

W pozostałych jedenastu województwach od poniedziałku przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3. Otwarte zostaną też m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Kolejnych zmian w obostrzeniach możemy się spodziewać w przyszłym tygodniu.

W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej, ponieważ zakładamy, że sytuacja w poszczególnych regionach, ale też w skali kraju, poprawi się.

-dodał minister Niedzielski. Przypomnijmy, dotychczasowe obostrzenia obowiązują bez zmian w województwach, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35. Są to województwa: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie.

Łagodzenie obostrzeń w 11 województwach – salony fryzjerskie i kosmetyczne, częściowy powrót do szkół

W 11 województwach, w których średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców nie przekracza 35 Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o luzowaniu obostrzeń od 26 kwietnia. Są to województwa:

 • podlaskie,
 • podkarpackie,
 • warmińsko-mazurskie,
 • lubelskie,
 • pomorskie,
 • lubuskie,
 • świętokrzyskie,
 • mazowieckie,
 • kujawsko-pomorskie,
 • zachodniopomorskie,
 • małopolskie.

Zdecydowaliśmy się na łagodzenie obostrzeń w 11 województwach w kraju. Od 26 kwietnia będzie to m.in. otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także częściowy powrót dzieci z klas 1-3 do szkół (w trybie hybrydowym). Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone

-poinformował dziś minister Niedzielski.

 • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne – od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.
 • Częściowy powrót do szkół dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych – od 26 kwietnia dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przejdą na naukę hybrydową.
 • Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Rząd przedłuża dotychczasowe obostrzenia. Dotyczą one zarówno 11 województw z niższym wskaźnikiem dziennych zachorowań. Ale także 5 województw (woj. śląskie, dolnośląskie, opolskie, łódzkie i wielkopolskie), w których obostrzenia nie są luzowane. Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Dodatkowo, w województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym.

Handel – ograniczenia

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2.
Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Edukacja

Uczniowie klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie. Uwaga! W 11 województwach, w których są luzowane obostrzenia, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, od 26 kwietnia będą uczyć się w systemie hybrydowym.
Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Kultura

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele

Pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Sport

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2021