Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Najwięcej ojców na urlopie 'tacierzyńskim’ w naszym regionie

Facebook Twitter

 ZUS opublikował dane dotyczące opieki nad dzieckiem tuż po jego urodzeniu. Panowie mają do wyboru: część urlopu macierzyńskiego, zwany 'tacierzyńskim', rodzicielski i ojcowski. Z tego ostatniego korzystają najchętniej. Te dane podajmy na dwa dni przed Dniem Ojca, wypada w niedzielę 23 czerwca.

www.pixabay.com

I kobiety, i mężczyźni mają 52 tygodnie wolnego. Dotyczy to zresztą zarówno rodziców biologicznych, jak i opiekunów, którzy przyjmują dziecko na wychowanie. W ubiegłym roku w województwie śląskim z urlopu macierzyńskiego skorzystało blisko 44 tysiące kobiet. Wynika to z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki, jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może przejąć opiekę nad noworodkiem.

Jeśli jednak po 14 tygodniach mama dziecka będzie chciała wrócić do pracy, to maluszkiem może przez kolejne 7 tygodni zaopiekować się tata. Z takiej możliwości w 2018 na Śląsku skorzystało około 1 tys. 800 ojców. Najwięcej tatusiów na urlopie macierzyńskim było w rybnickim oddziale ZUS- 556. To dużo w porównaniu z innymi rejonami Śląska- w Zabrzu ZUS odnotował 353 ojców na urlopie macierzyńskim, w Częstochowie – zaledwie 177.

Po urlopie macierzyńskim jest urlop rodzicielski, ale on w naszym województwie nie bije rekordów, ojcowie chętnie korzystają natomiast z urlopu ojcowskiego, to 2 tygodnie, z którego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, niezależnie od urlopu mamy. W zeszłym roku w województwie śląskim skorzystało z niego prawie 28 tys. panów. Najwięcej „ojcowskich” znów odnotowano w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022