Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Największa elektrownia gazowa w Europie powstanie w Rybniku. Podpisano umowę

Facebook Twitter

Do końca 2026 roku za 4,6 mld złotych w Rybniku powstanie największa elektrownia gazowa w Europie. Dziś (09.02.) na terenie rybnickiej elektrowni podpisano umowę na budowę bloku gazowo-parowego.

W Rybniku powstanie największa elektrownia gazowa w Europie, dziś podpisano umowę, która zagwarantuje elektrowni w Rybniku kolejne 20 lat funkcjonowania. Rozmawialiśmy z Wojciechem Dąbrowskim prezesem Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej:

Wojciech Dąbrowski: Jest to największa inwestycja w elektrownię gazową w Europie. Elektrownia będzie pracowała z mocą 882 mW i zapewniała energię dla co najmniej 2 mln mieszkańców Śląska. Jednocześnie będzie to elektrownia, która nie będzie praktycznie emitowała pyłów ani tlenków siarki. Podniesie to komfort życia mieszkańców Rybnika, a jest to szczególnie ważne dla Rybnika i okolic, bo jak wiemy, powietrze tutaj jest zanieczyszczone. Ta inwestycja pozwoli podnieść komfort życia i zdrowia mieszkańców.

W Rybniku powstanie największa elektrownia gazowa w Europie. Rozmowa z Wojciechem Dąbrowskim prezesem Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

W Rybniku powstanie największa elektrownia gazowa w Europie. Proces dekarbonizacji w Polsce

Ta inwestycja to dowód na to, że trzeba odchodzić od węgla, choć jeszcze przez 15 lat będzie on w Elektrowni Rybnik głównym paliwem – dodaje Wojciech Dąbrowski:

Wojciech Dąbrowski: W związku z polityką dekarbonizacji, zmiany, których oczekuje od nas polskie społeczeństwo, musimy dekarbonizować naszą gospodarkę. Budowa elektrowni jest dowodem na to, że konsekwentnie realizujemy odejście od węgla w przyszłości. Pamiętajmy o tym, a na Śląsku jest to szczególnie ważne, że węgiel może jeszcze przez 15 a może i 20 lat będzie naszym głównym paliwem, ale wiemy o tym, że odejście od węgla jest nieuniknione. W energetyce planuje się inwestycje na wiele lat, dowodem na to jest elektrownia w Rybniku, która pracuje już od 50 lat. Musimy myśleć o przyszłości, a przyszłością jednak jest produkcja energii ze źródeł niskoemisyjnych. Ta elektrownia wpisuje się w cały plan odejścia w przyszłości od węgla.

Elektrownia gazowa w Rybniku. Czas realizacji do 2026 roku

PGE zrealizuje inwestycje wspólnie z Polimex Mostostal i Siemens Energy. Powołana została spółka Rybnik 2050, mówi jej prezes Paweł Noga:

Radio 90: Jesteśmy na placu, który stanie się placem budowy?

Paweł Noga: Dokładnie, jesteśmy na terenie przyszłej budowy. Ten teren został już przekazany do spółki Rybnik 2050. Jestem zadowolony z tej sytuacji, ponieważ 10 lat temu byłem osobą, która zamykała projekt, który został uruchomiony przez EDF, poprzedniego właściciela. Byłem ostatnią osobą, która zanosiła dokumentację do archiwum. Teraz temat wrócił do nas i w zasadzie te same osoby realizują nowy projekt i cała przygoda dopiero przed nami. 2023 rok to jest czas na stworzenie projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. 2024, 2025 i 2026 rok to jest czas na realizację.

W Rybniku powstanie największa elektrownia gazowa w Europie. Rozmowa z Pawłem Nogą, prezesem spółki Rybnik 2050

Paweł Noga, prezes spółki Rybnik 2050

Elektrownia gazowa w Rybniku przyczyni się do rozwoju innych inwestycji?

W szczytowym momencie blok gazowo-energetyczny będzie budować ponad 2 tysiące osób. To spore wyzwanie dla Rybnika, ale też ogromna szansa. Mówi Janusz Koper zastępca prezydenta miasta:

Janusz Koper: Bardzo się cieszymy, że jednak to dzieło startuje w tym momencie, aczkolwiek kończy niejako ponad 10 lat okresu rozmów, spotkań, dyskusji i negocjacji na ten temat, żeby to się rzeczywiście udało. Różne czarne scenariusze już były, natomiast to, że dzisiaj jest podpisana umowa, wiemy, że to będzie realizowane. Mamy świadomość, że w tym momencie taki zakład w Rybniku powstanie i będzie przez następne prawie 20 lat – co ma zagwarantowane – funkcjonował. To jest bardzo dobry sygnał dla miasta. Nie ukrywam, że liczymy również na to jako miasto, że wieść o tym, że taka inwestycja w Rybniku się dzieje, przyciągnie innych inwestorów.

W Rybniku powstanie największa elektrownia gazowa w Europie. Rozmowa z Januszem Koperem, zastępcą prezydenta Rybnika

Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika

Dodajmy, że dzięki nowej inwestycji emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza.

Krzysztof Figat: Bardzo się cieszymy, że inaugurujemy dziś tak oczekiwaną i tak bardzo potrzebną dla Śląska inwestycję. Budowa bloku w Rybniku to kluczowy kontrakt dla Polimeksu, ale i kolejny wielki krok w modernizacji polskiej energetyki. Chciałbym w tym miejscu podziękować Zarządowi Grupy PGE za zaufanie i powierzenie nam tak ważnego projektu do realizacji. Jestem pewien, że nasz doświadczony zespół projektowy we współpracy z konsorcjantem i partnerem technologicznym Siemens Energy, z sukcesem zbuduje kolejną jednostkę energetyczną dla Grupy PGE

-powiedział Krzysztof Figat, prezes zarządu Polimex Mostostal. Czytamy na stronie Polskiej Grupy Energetycznej.

Zobacz wizualizację bloku gazowo-parowego:

Wpis w mediach społecznościowych Polskiej Grupy Energetycznej ze spotkania, na jakim podpisano umowę:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2023