Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Największy problem rodzących w Rybniku? Brak ciepłej wody. Porodówka doczeka się w końcu remontu

Facebook Twitter

Największy problem dla rodzących w Rybniku, choć trudno w to uwierzyć, to brak ciepłej wody. Kilkudziesięcioletnia sieć wodno-kanalizacyjna wymaga wymiany. Mówią o tym w specjalnych ankietach kobiety, które zdecydowały się na poród w WSS nr 3 w Rybniku.

remont

Mówi o tym Ewa Kubis pielęgniarka oddziałowa oddziału ginekologiczno-położniczego:

Ewa Kubis: Żebyśmy się nie musieli wstydzić, żeby pacjentka, która tu jest w pionie ginekologiczno-położniczym, żeby była zadowolona, żeby nie było uwag. Jeżeli chodzi o obsługę medyczną wszystko jest w porządku. Jeżeli chodzi o lekarzy, położne, panie sprzątające. Żeby nie było uwag typu „ale ja nie mam ciepłej wody”. Nie ważne jest, czy ja będę miała cztery piłki, czy będę miała drabinki, czy ja mam linę, czy mam worki sako do porodu. Pacjentka chce mieć ciepłą wodę do porodu, a to jest naszą największą bolączką.

Warunki jakie mamy sprawiają, że coraz mniej pań decyduje się na poród w Rybniku

– nie ukrywa Piotr Szuścik ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego:

Piotr Szuścik: Pracujemy w oddziale od 21 lat i oddział kompleksowo wymaga remontu. Standard jest taki, jaki był 21 lat temu. Poza bieżącymi remontami, które są wykonywane. Oddział wymaga, szczególnie blok porodowy, dostosowania do obecnych standardów. Tego oczekujemy, żeby dać dobrą informację, że oddział będzie lepiej wyglądał, będą lepsze warunki pod względem sanitarnym, medycznym, jak i sanitarno-bytowym. To wpływa na ilość porodów, pacjentki wybierają lepsze warunki.

Porodówka podobnie jak inne oddziały przeprowadziła się do szpitala z ulicy Żorskiej do Orzepowic w 2000 roku. Wówczas budynek miał już ponad 20 lat. Dziś to 40-letni obiekt, który wymaga remontu. Dzięki wsparciu finansowemu władz Rybnika, gruntownie zmodernizowany zostanie cały oddział. Miasto mimo, że właścicielem placówki jest Urząd Marszałkowski postanowiło przekazać dotację na ten cel w wysokości 7 mln 300 tysięcy złotych. Mówił o tym w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dyrektor placówki Ewa Fica nie kryje radości z decyzji władz miasta:

Ewa Fica: Pan prezydent poprosił nas, żebyśmy zrobili kosztorys, ile potrzebowalibyśmy pieniędzy. Oczywiście bardzo szybko go zrobiliśmy. Tutaj jest przewidziana tzw. „generalka”, jeżeli chodzi o instalację, łazienki oraz godne warunki do porodów rodzinnych. Wtedy oddział ginekologiczno-położniczy w Rybniku będzie na miarę XXI wieku i w to akurat wierzymy.

Modernizacja obejmie również oddział neonatologiczny w WSS nr 3 w Rybniku.

Tam również pojawiały się problemy z ciepłą wodą

– przyznaje Ewa Adamiec-Poniewierka kierownik oddziału:

Ewa Adamiec-Poniewierka: Główny problem, który jest na oddziale neonatologicznym to jest konieczność wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej. Okresowo mamy problemy z ciepłą wodą, z niedrożnością rur odprowadzających. Jako personel staraliśmy się o to, żeby były różne zbiórki rzeczy dla noworodków. Te działania skończyły się tym, że nasze dzieci mają piękne ciuszki, rożki, pampersy itd.

Generalny remont rybnickiej porodówki powinien rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kluczowe będzie znalezienie wykonawców, bo dziś to największy problem. Modernizacja ma odbywać się etapami, tak by oddział mógł normalnie funkcjonować.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024