Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nanotechnologia na wystawie! Zajrzyj do muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

„Witamy w nanoświecie”. Ciekawa wystawa w muzeum w Raciborzu; już ją można oglądać, choć oficjalne otwarcie 23 sierpnia. To kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów naukowych wymyślonych, zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

www.muzeum.raciborz.pl

884 uczniów i 33 nauczycieli współpracowało z Zakładem Dydaktyki Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, placówkami badawczymi i muzeami. Prowadziło i uczestniczyło w ponad 500 godz. zajęć eksperymentalnych, dyskusjach, w wycieczkach naukowych, wywiadach, poszukiwaniach informacji. W wyniku tych działań powstało 31 szkolnych wystaw interaktywnych. Wszystkie odbywały się w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej o akronimie IRRESISTIBLE.

Prace wszystkich uczestników projektu najpierw były prezentowane w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie z ogromnej liczby prac wyłoniono 46. najciekawszych projektów, które weszły w skład wiodącej wystawy. Tematem przewodnim tego projektu są zagadnienia związane z nanotechnologią, jej zastosowaniem wokół nas, zarówno w nauce jak i w życiu codziennym.

Muzeum w Raciborzu prezentuje tę wyjątkową wystawę w dwóch salach ekspozycyjnych w budynku przy ul Gimnazjalnej 1. W sali na piętrze rozmieszczone są stanowiska dotyczące zagadnień prowadzenia odpowiedzialnych badan naukowych i innowacji (RRI). Są to np. eksponaty umożliwiające widzowi wyrażenie swojej opinii na temat 6 kluczowych elementów badań naukowych (wytypowanych przez twórców prac) takich jak: etyka, zaangażowanie, równość płci, kształcenie w zakresie przedmiotów przyrodniczych, nieograniczony dostęp, zarządzanie.

W sali na parterze rozmieszczone są stanowiska, które budują wiedzę na temat pojęcia nanocząstki oraz zastosowania nanotechnologii „wokół nas”, m. in. w medycynie, ochronie środowiska, życiu codziennym.

Wystawa będzie prezentowana w raciborskim muzeum do końca października 2019 r. Jej oficjalne otwarcie odbędzie się 23 sierpnia. W tym dniu w Muzeum w Raciborzu będzie obecny pracownik naukowy Zakładu Dydaktyki Chemii UJ, który przybliży tematykę wystawy i całego projektu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022