Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Narodowe Czytanie w Cieszynie

Facebook Twitter

Odkurzcie swojego Sienkiewicza! Początek września to wielkie narodowe czytanie. Tym razem "Quo vadis". W Cieszynie na rynku biblioteka szykuje happening, wspólnie z Radiem 90! Każdy będzie mógł zatem przeczytać słuchaczom fragment „Quo vadis” lub wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody.

Będzie też GRA MIEJSKA „Misja Rzym”. A w samo południe 3 września na cieszyńskim rynku spróbujemy pobić rekord w liczbie osób jednocześnie czytających Sienkiewicza.

Akcja Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej.

W tym roku bibliotekarze zmienili formułę przedsięwzięcia, by stało się ono atrakcyjniejsze dla uczestników w różnym wieku. Stąd też, poza cyklicznymi akcjami towarzyszącymi temu wydarzeniu (wspólne czytanie, prelekcje i wykłady), przygotowano…GRĘ MIEJSKĄ! MISJA RZYM, bo tak brzmi tytuł zabawy terenowej, w luźny sposób nawiązuje do rzeczywistości miasta opisanego przez Henryka Sienkiewicza. Luźno – znaczy – ciekawie i wyjątkowo, ponieważ połączono pewne elementy zaczerpnięte z powieści z historią Cieszyna. Powstała w ten sposób wielka zagadka, rozgrywająca się na przełomie epok, do rozwiązania której chcielibyśmy Państwa zaprosić.

Regulamin i formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka.cieszyn.pl.

Ponadto na cieszyńskim Rynku odbędzie się HAPPENING CZYTELNICZY Z RADIEM 90. Każdy będzie mógł zatem przeczytać słuchaczom fragment „Quo vadis” lub wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody. Te dwa interaktywne wydarzenia wzbogacą relacje z podróży po antycznych miastach dzisiejszej Turcji – Hierapolis i Efezie, połączone z pokazem multimedialnym, które zaprezentuje Izabela Kula – dyrektorka cieszyńskiej biblioteki, a także warsztaty plastyczne w Oddziale dla dzieci pn. RZYM DO KWADRATU, podczas których dzieci będą tworzyć różnorodne mozaiki. Rzymska technika mozaikowa cieszyła się bardzo dużą popularnością w państwie rzymskim. Mamy zatem nadzieję, że wykonane przez dzieciaki fantazyjne wzory z kolorowych kwadracików, będą doskonałą ozdobą bibliotecznych wnętrz.

Kluczowym momentem NARODOWEGO CZYTANIA W CIESZYNIE będzie BICIE REKORDU W LICZBIE OSÓB JEDNOCZEŚNIE CZYTAJĄCYCH SIENKIEWICZA, polegające na tym, że 3 września punktualnie o godzinie 12.00 gromadzimy się na cieszyńskim Rynku (pod figurą Floriana  – świętego, który w 304 roku ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci), by przez 2 minuty, przy dźwiękach hejnału z wieży Ratusza, pochylić się nad kartami dowolnej książki H. Sienkiewicza (mile widziane „Quo vadis”!). Każdy uczestnik tego wydarzenia, który przyniesie prywatny egzemplarz książki autorstwa H. Sienkiewicza, będzie mógł zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2016, zaś właściciele najstarszych wydań „Quo vadis” otrzymają atrakcyjne nagrody!

„MISJA RZYM” – RODZINNA GRA MIEJSKA

REJESTRACJA DRUŻYN
od godz. 9.00 w namiocie, przed siedzibą Biblioteki Miejskiej (ul. Głęboka 15)
START GRY DLA ZAREJESTROWANYCH DRUŻYN
godz. 10.00 pod siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie
OGŁOSZENIE WYNIKÓW i wręczenie nagród
godz. 13.00 namiot przed siedzibą Biblioteki Miejskiej

Udział w grze jest bezpłatny! Liczba miejsc ograniczona.

RZYMSKIE MIASTA W DZISIEJSZEJ TURCJI – relacje z podróży z pokazem multimedialnym
Namiot przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie
godz. 10.15 – „HIERAPOLIS – antyczne ruiny nad malowniczym Pamukkale” / Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie
godz. 11.15 – „EFEZ – starożytna potęga” / Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie
W przerwach między prelekcjami zapraszamy mieszkańców do głośnego czytania fragmentów „Quo vadis”.

„RZYM DO KWADRATU” – warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci (non-stop)
od godz. 10.00 do godz. 13.00, Oddział dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie

HAPPENING CZYTELNICZY Z RADIEM 90 NA CIESZYŃSKIM RYNKU
W programie: głośne czytanie fragmentów „Quo vadis” przez mieszkańców, quizy, konkursy wiedzy i inne atrakcje. Przetestuj swoją wiedzę i wygraj atrakcyjne nagrody!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024