Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Narodowe Czytanie w Cieszynie. Tym razem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Facebook Twitter

Już 4 września Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą Narodowe Czytanie, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP.

Lekturą tegorocznej edycji będzie dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Tym razem uroczyste otwarcie imprezy odbędzie się o godz. 10.00 w Parku Pokoju, z uwagi na remont ulicy Głębokiej.

W programie:

  • fragment spektaklu w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie,
  • dwa wykłady tematyczne: „Dulszczyzna – czy Dulscy są wśród nas?” Joanny Gawlikowskiej i „ Gabriela Zapolska – kobieta łamiąca tabu i konwenanse” Katarzyny Słupczyńskiej
  • warsztaty plastyczne dla dzieci

mat. prasowe

Motywem przewodnim Narodowego Czytania w Cieszynie będzie tradycyjnie głośne czytanie przez mieszkańców fragmentów wskazanej przez Prezydenta RP lektury. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w wydarzeniu. Do słuchania i do głośnego czytania dramatu Zapolskiej, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowsko odmalowane postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne. Na odważnych czytelników lektury czekać będą atrakcyjne nagrody i upominki!

Z kolei na godz. 14.00 Biblioteka Miejska w Cieszynie (sala konferencyjna, II p.) zaprasza mieszkańców na rodzinne warsztaty kulinarne pt. „Co jadali nasi pradziadowie?, podczas których będzie można przyrządzić potrawy kuchni mieszczańskiej z początków XX wieku. Przewodniczką po kuchni polskiej będzie Anna Maksymowicz z Muzeum Rozproszonego w Łodzi. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Bezpłatne wejściówki na „kulinarną przygodę” będzie można odebrać przed imprezą w Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Cieszynie przy ul. Głębokiej 15 (parter).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024