Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Narodowe Czytanie w Radiu 90!

Facebook Twitter

Czyta dziś (06.09) cała Polska, czytamy też w Radiu 90! To już kolejna edycja akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku w wielu miastach w Polsce czytana jest lub będzie "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.

U nas fragmenty czytane przez ludzi kultury, dziennikarzy i samorządowców z Rybnika:

Tylko na siebie spojrzeli, a już się zakochali. On – namiestnik Jan Skrzetuski, ona – kaniziówna Helena Kurcewiczówna. Kolaska pięknej panny popsuła się w drodze, więc mężny szlachcić ofiarował swą pomoc, a wkrótce i serce… Czyta Arkadiusz Skowron:

Sprzymierzony z Kozakami Kmicic porywa Oleńkę. Na pomoc pannie rusza kompania Michała Wołodyjowskiego. W końcu porywczy i zakochany awanturnik staje z szablą naprzeciw Małego Rycerza… fragment (chyba) najsłynniejszego szlacheckiego pojedynku w dziejach polskiej literatury przypomni Wacław Troszka:

Wojna i walka to żywioł Andrzeja Kmicica. Szwedzi zbliżają się pod Częstochowę – wkrótce rozlegnie się huk armatnich dział i rozpocznie bitwa. Nim jednak nasz bohater chwyci za szablę, udał się do spowiedzi, gdzie zadano mu ciężkie pokuty, w tym najtrudniejszą: pokorę. Czyta Michał Śmigielski:

Kmicic i Oleńka byli sobie pisani od pierwszych stron „Potopu” – jednak wiele musiało się wydarzyć, zanim mogli być razem. Szlachcic awanturnik poznał, co w życiu ważne i nabrał pokory, a piękna panna czekała cierpliwie, by być z tym, kogo tak bardzo pokochała. Jak to było, gdy spotkali się po długiej rozłące?  Czyta Jadwiga Demczuk-Bronowska:

Przypomnijmy, że działa Henryka Sienkiewicza brzmiały w sobotę (06.09) w wielu miejscach naszego  regionu.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj