Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Narodowy spis powszechny – Gmina Krzyżanowice na końcu

Facebook Twitter

Jedni na czele inni na końcu. Wracamy do tematu Narodowego Spisu Powszechnego. Jak już mówiliśmy w Radiu 90, w naszym województwie wśród miast i gminie gdzie spisało się już najwięcej osób, jest gmina Hażalach, obowiązek dopełniło tam ich ponad 81 procent.

Fot. krzyzanowice.pl

Na drugim biegunie, trzecia od końca jest gmina Krzyżanowice, gdzie spisało się niespełna 42 procent mieszkańców. Skąd taki niski wynik? Pytaliśmy wójta Krzyżanowic, Grzegorza Utrackiego.

Grzegorz Utracki: Myślę, że nie są to dane faktyczne, dlatego że gmina Krzyżanowice posiada dużo mieszkańców, którzy są zameldowani, ale faktycznie zamieszkują, przebywają w Niemczech, Austrii. To mocno widać na liczbie mieszkańców zameldowanych, a zadeklarowanych do odpadów komunalnych. Tutaj jest taki wskaźnik najbardziej realny. Tu zawsze widać przy frekwencji na wyborach, niby frekwencja jest mała, procentowo, a większość mieszkańców głosuje. Tutaj z tymi procentami nie będę polemizował, ale wiem, że to tak nie jest, że jesteśmy na końcu. Natomiast na pewno wynik mógłby być lepszy.

Wiele osób w gminie usuwa także skutki podtopień po majowych nawałnicach jaki przeszły nad gminą, zajmują się odbudową czy remontem domów, i to także może być przyczyną takiego stanu rzeczy

– dodaje wójt Utracki. A co gmina robi, by więcej mieszkańców wypełniło swój obowiązek i dokonało spisu?

Grzegorz Utracki: Mamy 4 rachmistrzów, jest to młodzież, która zgłosiła się i została przez urząd statystyczny zatrudniona. Mobilizuję ich i tak trochę wpływam na ich honor, żeby się spisali, lepiej spisując naszych mieszkańców. Moi urzędnicy w urzędzie, każdy, kto przyjdzie do urzędu, zapyta to go spisują. Wykazujemy dużą elastyczność, że odrywają się od swoich obowiązków i choć nie są rachmistrzami, to pomagamy. Mamy 4 pracowników wyznaczonych do tego.

Dodatkowy punkt gdzie można się będzie spisać stanie w sobotę 28 sierpnia podczas imprezy plenerowej, jak odbędzie się pod runami zamku w Tworkowie. A Narodowy Spis Powszechny potrwa, przypomnijmy do 30 września.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024