Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Narodziny dziecka można zgłosić online. Wystarczy profil zaufany

Facebook Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji podaje jak zgłosić narodziny dziecka online. Wystarczy posiadać profil zaufany, a ten można łatwo wyrobić w oparciu np. o internetowe konto w banku. Na rejestrację dziecka rodzice maja 21 dni od otrzymania karty urodzenia.

fot. Julita83/ pixabay.com

Rodzice maluchów mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia na to, aby zgłosić narodzenie nowego członka rodziny. To konieczne po to, by dziecku nadano numer PESEL, otrzymać odpis aktu urodzenia i zameldować syna lub córkę.

Początek jest zawsze taki sam – wizyta na www.GOV.pl. Znajdziecie tam wszystkie dostępne e-usługi, ich proste opisy i elektroniczne formularze, które wystarczy tylko wypełnić, podpisać i wysłać. Jak można je podpisać? Profilem zaufanym.

-informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Profil zaufany założony, jesteśmy na www.GOV.pl . Co dalej?

Zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę- Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.
Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.
Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.
Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego (USC) potrzebował wyjaśnień.

Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik USC sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną

– informują w Ministerstwie Cyfryzacji.

Rejestracja dziecka online działa od 1 czerwca 2018 r., do dziś online zgłoszono narodziny ponad 81 tysięcy dzieci.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj