Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nasiona dla Afryki”. Przedszkolaki włączają się w akcję – włącz się i Ty!

Facebook Twitter

Przedszkolaki z Czerwionki-Leszczyn pomagają swoim rówieśnikom z Zambii. Maluchy z przedszkoli nr 10 i nr 8 kolejny raz włączają się w akcję "Nasiona dla Afryki". Dzięki tej pomocy, w małej zambijskiej wiosce, położonej głęboko w buszu, gdzie Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich prowadzi swoją misję, powstanie ogród, w którym dzieci będą siały i pielęgnowały warzywa.

Z tego, co wyrośnie w ogródku, przygotowywane będą posiłki. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego siostry, które prowadzą tam szpital, hospicjum oraz przedszkole, zwracają się o pomoc w ich zakupie. W ubiegłym roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, do Afryki wysłano ok. 700 paczek nasion. Dodajmy, że przedszkolaki z Czerwionki-Leszczyn nie tylko włączają się w akcję, ale także biorą udział w zajęciach, w czasie których poznają trudną sytuację swoich rówieśników z Zambii. Akcja będzie prowadzona do 16 marca. Nasiona marchwi, cebuli, pomidora, słonecznika (duże ziarna), kapusty, kalarepy, ogórków, papryki, fasoli, buraków i kalafiora można przynosić do przedszkoli nr 10 i 8 w Czerwionce-Leszczynach.

Mpanshya to wioska w Zambii – około 200 km na wschód od stolicy kraju – Lusaki. Siostry starają się usamodzielnić swoich małych podopiecznych i ich rodziców, dlatego założyły ogródek przedszkolny, w którym uczą dzieci siać i opiekować się roślinami. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego siostry zwracają się o pomoc w ich zakupie.

CZYTAJ WIĘCEJ O MISJI W MPANSHYA

Nie pozostaliśmy obojętni na apel Sióstr Boromeuszek. Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o akcji, przystąpiliśmy do działania, dzięki któremu przedszkolaki z Czerwionki-Leszczyn pomagają ubogim przedszkolakom z małej wioski w Zambii – mówi dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla.

Wychowawczynie zapoznają dzieci z kontynentem Afryki oraz państwem, do którego wysyłamy nasiona. Pokazaliśmy także zdjęcia z wioski Mpanshya – tamtejsze domy, przedszkole i miejsca, w których przebywają rówieśnicy naszych przedszkolaków – dodaje G. Grochla.

Dzięki zbiórce, dzieci uczą się wrażliwości na potrzeby innych i radości z prostego gestu pomagania.

W ubiegłym roku placówki odwiedziła Barbara Mrózek, wolontariuszka, która podczas świąt Bożego Narodzenia wraz z Siostrami Boromeuszkami niosła pomoc potrzebującym w Zambii.

Wolontariuszka przekazała placówkom listy z podziękowaniami.

Bardzo cieszymy się, że dzięki przesłanym paczkom sprawiliśmy tyle radości zambijskim dzieciom. Również pragnę podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w akcję w naszej placówce. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że warto pomagać, a każda nawet najdrobniejsza rzecz, dla wielu może okazać się spełnieniem marzeń – mówi Gabriela Grochla.

Każdy może się włączyć w pomoc!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj