Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

„Nasz nowy dom”. Mieszkanie treningowe w Godowie

Facebook Twitter

Uczą się w nich samodzielnego samodzielnego dbania o higienę, dbania o porządek w mieszkaniu, toalecie, w rzeczach osobistych. Uczą się gotować, prać, prasować, robić zakupy. W gminie Godów działa mieszkanie treningowe.

fot. Photo-Mix \ pixabay.com

W mieszkaniu na terenie wsi Podbucze szkolą są się osoby w wieku od 16 do 35 lat z niepełnosprawnością intelektualną o różnym stopniu nasilenia, mieszkające na terenie: Godowa, Gorzyc, Krzyżanowic, Lubomi, Marklowic i Mszany. Wspierają ich terapeuci, a w ramach projektu „Nasz nowy dom” realizowanego przez gminę Godów i Stowarzyszenie „Przy Dziupli” nie muszą martwić się o transport do szkoły lub pracy.

Każda 4-6 osobowa grupa uczy się samodzielności przez okres dwóch tygodni. W tym czasie ze swoimi rodzinami mogą kontaktować się jedynie telefoniczne. Za to w planach są spotkania integracyjne, także z mieszkańcami wsi Podbucze, gdzie mieszkanie funkcjonuje.

Trening jest etapem wstępnym pozwalającym osobom niepełnosprawnym na opuszczenie domu rodzinnego i życia na własny rachunek. To o tyle ważne w sytuacji kiedy umierają opiekunowie tych osób. Oprócz podstawowych umiejętności trenerzy nauczą swoich podopiecznych poprawnego zachowania w miejscach publicznych, we wzajemnych relacjach, obycia towarzyskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2020