Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nasz słuchacz dopytuje o oznakowanie skrzyżowania w Rydułtowach. Czego tam brakuje?

Facebook Twitter

Niebezpieczne skrzyżowanie w Rydułtowach. Zwracają na nie uwagę nasi słuchacze, pisząc do naszej redakcji o skrzyżowaniu ulic Bohaterów Warszawy z Narutowicza.

fot. mapy Google

Kiedy zostanie ono oznakowane?

– pyta w mailu do Radia 90 Paweł:

Ludzie nie wiedzą, z której strony mają się ustawiać i co chwilę stoją samochody pod prąd, gdzie może dochodzić do zderzeń czołowych, bo nie ma ani jednego znaku na skrzyżowaniu.

Trudną sytuację komunikacyjną w tym miejscu potwierdza Arkadiusz Łuszczak, naczelnik wydziału komunikacji i transportu w wodzisławskim starostwie powiatowym:

Arkadiusz Łuszczak: Trzeba przyznać, że skrzyżowanie w układzie z wyspą trójkątną na środku jest niebezpieczne i może stwarzać interpretacyjne problemy dla kierowców. Zazwyczaj skrzyżowanie dzieli wyspa w kształcie łzy, którą kierowcy objeżdżają po prawej stronie. Tutaj mamy do czynienia z wyspą w kształcie trójkąta, którą również, w przypadku skrętu w lewo można objechać z lewej strony. Rodzi to dosyć dużo problemów interpretacyjnych, w skrajnych przypadkach nakładają się tutaj trzy różne przepisy. Po pierwsze zastosowanie mają znaki drogowe, po drugie przepuszczamy kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka i może się zdarzyć również, że będziemy musieli przepuścić pojazd z prawej strony.

fot. mapy Google

Takie skrzyżowania, jak to w Rydułtowach, powstawały w latach 70-tych. Już raczej nie ma po nich śladu na terenie powiatu wodzisławskiego albo jest ich niewiele, tak jak to miejsce na skrzyżowaniu Bohaterów Warszawy z Narutowicza. Czy i ono doczeka się przebudowy?

Arkadiusz Łuszczak: Myślę, że się doczeka, ponieważ powiat wodzisławski zakończył w zeszłym roku remont ulicy Bohaterów Warszawy i myślę, że ta inwestycja będzie w kolejnych latach kontynuowana. Czy to będą najbliższe lata trudno mi jest powiedzieć. To bardziej pytanie do Zarządu Powiatu, do Rady Powiatu. To wymaga działań zarówno projektowych, czyli przedinwestycyjnych, jak i również później decyzji o postaraniu się pewnie o środki zewnętrzne, jak i podjęciu decyzji o realizacji. Do tego dużego przedsięwzięcia, bo wiadomo – nie będzie ono dotyczyło tylko samego skrzyżowania, a również ulic. Najprawdopodobniej ulicy Bohaterów Warszawy, czy dalej Rydułtowskiej, bo to jest droga powiatowa.

Tego typu inwestycje powiat zazwyczaj realizuje wspólnie z gminami.

Arkadiusz Łuszczak: Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość, zdecydowanie przypomnieć sobie regułę prawej ręki, bo co prawda rzadko na polskich drogach stosuje się tą regułę, niemniej jednak kierowcy muszą pamiętać, że reguła prawej ręki również obowiązuje w strefie zamieszkania, czyli w strefie oznakowanej niebieskimi tablicami.

Co ciekawe na środku skrzyżowania stoi kapliczka. Niewykluczone, że w przypadku przebudowy będzie musiała ona zostać przesunięta w bardziej bezpiecznej miejsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023