Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nasza słuchaczka o hafcie: ,,Każdy obraz to małe arcydzieło” [FOTO]

Facebook Twitter

Kilkadziesiąt lat temu nasze babcie z zaangażowaniem oddawały się sztuce haftowania. Dziś ta zapomniana technika dekorowania wraca. ''Każdy obraz to małe arcydzieło. Jest to pasja czasochłonna i kosztowna, ale dla efektu końcowego warto się poświęcić''- pisze nasza słuchaczka Marlena.

fot. Słuchaczka Radia 90

Haft

Tworzenie obrazów na płótnie przy użyciu igły i nici. Jedna z najstarszych sposobów sztuka ozdabiania naszej odzieży czy przedmiotów użytku codziennego. Niestety w dzisiejszych czasach ręczne haftowanie coraz częściej zastępuje się wzorami maszynowymi i produkcją masową.

fot. Słuchaczka Radia 90

Na szczęście sztuka haftowania nie zanikła, a nawet na fali mody na własnoręczne wyroby przeżywa renesans – o czym przekonała nas słuchaczka Marlena, która podesłała nam zdjęcia swoich prac i opowiedziała o swojej pasji:

Dziś wyszywam nie tylko obrazy, ale także podszewki na poduszki, serwetki, śliniaczki, czy zakładki do książek. Pasja – a zarazem „uzależnienie”, z którego nie chce się wyleczyć. Polecam wszystkim haft krzyżykowy, ponieważ podczas wyszywania człowiek się wycisza i staje się wrażliwszy na piękno, a przede wszystkim tworzy coś niepowtarzalnego.

fot. Słuchaczka Radia 90

Warto odkrywać i rozwijać w sobie talenty, dzięki nim świat jest piękniejszy, a życie łatwiejsze

-dodaje.

fot. Słuchaczka Radia 90

Jak zacząć haftować?

Posługiwanie się igłą i nitką wcale nie należy do prostych zadań. Nie poddawaj się na początku, a szybko dojdziesz do wprawy. W ćwiczeniu twoich umiejętności pomocne mogą być książki czy czasopisma, które przedstawiają w łatwy sposób techniki haftowania. Na samym początku warto zapoznać się z podstawowymi ścięgami, do którch należą:

  • łańcuszek (przydatny do wąskich motywów),
  • atłasek (przydatny do zapełnienia powierzchni, tak by granice haftu były niewidoczne),
  • ścięg krzyżykowy (jeden z najpopularniejszych haftów).

fot.Pexels/pixabay

Do haftowania niezbędna będzie również specjalna igła, należy ją wybrać zgodnie z przeznaczeniem. Do haftu krzyżykowego wybieraj igły z tępym czubkiem, do wstążeczkowego – z ostrym. Przyda Ci się także tamborek do haftowania, nici oraz tkanina – i już można zacząć tworzyć!

Jakie są Wasze pasje? Czym zajmujecie się w wolnych chwilach? Dajcie znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj