Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

National Theatre Live w TZR: Dwa wyjątkowe spektakle [WIDEO]

Facebook Twitter

Dwa wyjątkowe spektakle w Teatrze Ziemi Rybnickiej w ramach National Theatre Live. W środę (4.11.) na ekranie pierwsza wersja spektaklu „Frankenstein”. Danny Boyle, reżyser filmów „Trainspotting” i „Slumdog.Milioner z ulicy” wrócił do teatru, by pokazać tragiczną historię Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci.

W jego sztuce zagrali Jonny Lee Miller w roli doktora Frankensteina oraz Benedict Cumberbatch w roli Stworzenia. Transmisja przedstawienia z National Theatre w Londynie do kin na całym świecie trafiła w marcu 2011 roku, teraz w czasach pandemii jest powtarzana, w środę w Teatrze Ziemi Rybnickiej o 18.00 wersja pierwsza, w piątek (6.11.) wersja druga.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok.: 2 godzin i 20 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od lat 15.

6.11.2020, godz.18.00, National Theatre Live, retransmisja spektaklu „Frankenstein” Mary Shelley

Zapraszamy na retransmisję drugiej wersji spektaklu „Frankenstein” (emisja pierwszej wersji 4.11.2020). Laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”, powraca do korzeni – reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, kilkanaście lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022