Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nauczanie zdalne, ale niektórzy uczniowie i tak chodzą do szkoły

Facebook Twitter

Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie prowadzone do 29 listopada. Przynajmniej na razie. Rząd nie wyklucza wydłużenia tego terminu, to zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. I choć zdecydowana większość uczniów bierze udział w lekcjach online w domu, to są sytuacje, że takie zajęcia organizowane są na terenie szkoły.

fot.Alexandra_Koch /pixabay

Dopuszcza to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Wyjaśnia Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta w Żorach:

Wnioski o prowadzenie lekcji na miejscu, o umożliwienie nauki zdalnej na terenie szkoły składają rodzice. To oni argumentują swoją sytuację. Muszą wyjaśnić dlaczego nie ma możliwości zdalnej nauki z domu, na podstawie tych wniosków są przyznawane decyzje o tym, którzy uczniowie mogą skorzystać z nauki zdalnej na terenie szkoły. Dyrektorzy placówek oświatowych mają obowiązek zorganizowania zajęć w szkole, taka nauka zostaje wprowadzona, a miasto czy szkoła nie mają możliwości, aby te wnioski weryfikować.

By zorganizować dzieciom i młodzieży naukę w szkole wystarczy oświadczenie rodzica. W Żorach w każdej podstawówce i w każdej szkole ponadpodstawowej są uczniowie, którzy ze zdalnej nauki korzystają na terenie placówki:

Takie wnioski się w naszym mieście pojawiają. W Żorach dotyczą one w zasadzie wszystkich placówek, zarówno szkół podstawowych, jak i szkół średnich. W niektórych szkołach jest to zaledwie kilka osób, w innych szkołach kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Bardzo różne są przyczyny zwracanie się z takimi wnioskami. Oczywiście część wniosków dotyczy osób z niepełnosprawnościami, które mają trudności z nauką zdalną. Jest wiele innych przyczyn, po prostu uczniowie nie są w stanie lekcji odbywać, to mogą być przyczyny techniczne, jak i wiele innych.

…na przykład problemy lokalowe. W cieszyńskich podstawówkach z nauczania zdalnego na terenie szkoły korzystają uczniowie z orzeczoną niepełnosprawnością, którzy wymagają obecności nauczyciela wspomagającego. Wylicza Katarzyna Koczwara, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Cieszynie:

Zarówno jeżeli chodzi o zaangażowanie w udział w lekcjach zdalnych, jak i obsługę techniczną, najwięcej takich przypadków mamy w szkołach podstawowych z oddziałami integracyjnymi. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 2 to jest 22 uczniów, a Szkoły Podstawowej nr 5 26 uczniów. W pozostałych placówkach są to pojedyncze przypadki. (…)

W Rybniku na 17 tysięcy uczniów w czasie nauczania zdalnego do szkół chodzi 81 osób. To uczniowie zarówno szkół podstawowych, jak i średnich, którzy mają zajęcia zorganizowane na terenie placówek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024