Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nauka i sztuka na terenie pałacu w Rzuchowie. Wczoraj odbył się Festiwal Żywiołów [FOTO]

Facebook Twitter

Tajemnice z życia pszczół, ale też to co mamy w powietrzu i na naszej skórze. ULKA, czyli Uniwersyteckie Laboratorium Kontroli Atmosfery. Był też Teatr Lalek. Nauka przeplatała się ze sztuką na terenie pałacu w Rzuchowie.

Obiekt jest w trakcie renowacji, ale już służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych. W niedzielę (22.08.) był Festiwal Żywiołów. Wyjaśnia Joanna Elsner z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

Joanna Elsner: Pokazujemy elementy z życia pszczół, jak wyglądają, co robią, dlaczego to takie ważne. Można podziwiać pod mikroskopem, można zobaczyć jak wygląda noga pszczoły robotnicy, trutnia. Można zobaczyć żądło, można zobaczyć kwiaty, które są na łąkach, na polach, niektóre są bardzo popularne, a wręcz inwazyjne dla nas, ale doceniamy je, bo pszczołom dają nektar, a one miód. (…)

 

W pałacu w Rzuchowie można też było zobaczyć parametry elektryczne skóry, co jest podstawą działania wykrywacza kłamstw. Tłumaczy Marcin Lipowczan z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

Marcin Lipowczan: Te parametry elektryczne skóry różnią się dla różnych osób, nawet dla jednej osoby mogą się różnić w zależności od tego co zjadł, od stanu fizycznego w jakim się znajduje. Ludzie od razu pytają, czy kłamię, czy nie kłamię. Ja nie mogę tego stwierdzić, bo ja mogę jedynie charakterystykę prądowo-napięciową przedstawić. Natomiast wnioski z tego idące potem mogą być daleko idące i służyć właśnie temu, żeby stwierdzić, czy dana osoba kłamie czy nie.

Specjalnie na Festiwal Żywiołów w Rzuchowie powstał spektakl „Żywiołuch” Teatru Lalek Marka Żyły:

Radio 90: To jest lalka, która opowiada o żywiołach?

Marek Żyła: No miała, jak z nią rozmawiałem wcześniej, to twierdziła, że jest niesamowitym specjalistą od żywiołów i wszystko o nich wie. Na miejscu się okazuje, że specjalnie dużo o nich nie wie, tylko sobie pomyślała, że zrobi sobie kąpiel błotną. Zasada jest taka, żeby się dobrze bawić. Ja gram taką formę teatru. (…) Wychodzę z kabaretu, więc dla mnie to, że widz jest aktywną częścią spektaklu było czymś podstawowym, a w takiej formie to widz nie da się zrobić w konia. Jeśli widz się ma śmiać, to mnie też to musi bawić. (…) Podoba mi się absurdalny klimat, który się tworzy na tym spektaklu. (…)

Zdecydowanie unikatową sprawą, o jakiej można było dowiedzieć się w czasie Festiwalu Żywiołów w Rzuchowie jest ULKA, czyli stacja kontroli powietrza umieszczona w koszu balona. Mówi Mariola Jabłońska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

Mariola Jabłońska: To jest rzeczywiście unikat, jeżeli chodzi o laboratoria. Przede wszystkim mamy możliwość obserwowania jak rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia, do jakiej wysokości, jak z kierunkiem wiatru, jaki mają zasięg. Badamy zarówno profile w pionie, jak i w poziomie, czyli horyzontalne. Laboratorium jest na tyle interesujące i dostarcza na tyle ciekawych wyników, że również jest częścią laboratoriów mobilnych w ramach europejskiego projektu. Balon lata, kiedy są złe warunki powietrza, kiedy są warunki smogowe, wtedy on się spisuje.

A pałac w Rzuchowie jest w trakcie renowacji. Zajęła się nią Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024