Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nauka to potęgi klucz – zapamiętuj więcej w krótszym czasie!

Facebook Twitter

Kluczem do szybszej nauki i lepszego zapamiętywania wiadomości, treści, przekazów, czy choćby listy zakupów jest uświadomienie sobie sposobu ludzkiego myślenia. Wiedza na temat łatwiejszego pochłaniania nowych informacji zawiera się w jednym zdaniu.

Człowiek myśli obrazami!
Nie trzeba mieć specjalnie rozbudowanej wyobraźni, by ułatwić sobie naukę. Jednak zamiast siedzieć godzinami nad setkami stron, wkuwając nudne teksty na pamięć, łatwiej przeczytać tekst raz – ze zrozumieniem – jednocześnie wyobrażając sobie to wszystko o czym czytamy. Najczęściej bowiem, czytając tekst, w którym znajdują się ważne informacje, szybko się dekoncentrujemy, wzrokiem przemierzając kolejne wersy, jednak bez zastanawiania się nad znaczeniem treści. Jeżeli nie jesteśmy mistrzami szybkiego czytania, „ślizganie” się wzrokiem po tekście na niewiele się zda. Skupmy się od pierwszego słowa na znaczeniach, wyobrażając sobie historie, o których czytamy, procesy, mechanizmy, funkcjonowanie. Nauka polegająca na wkuwaniu tekstu, zamiast przyswajaniu obrazów jest nużąca i czasochłonna.

Ucz się tak, by mieć czas wykorzystać wiedzę… w praktyce
Czytając jakikolwiek tekst wyobrażaj sobie, że doskonale znasz temat i opowiadasz o tym komuś innemu. Opisuj, opowiadaj o tym, co widzisz, jak coś funkcjonuje, działa, na czym dany problem polega. Jednocześnie zastosuj metodę skojarzeń. Ucząc się o danym miejscu, pomyśl, dlaczego chciałbyś je odwiedzić, lub dlaczego Twoim zdaniem nie warto – przytaczając konkretne argumenty.

Podziel sobie materiał na partie, które będziesz stopniowo przyswajał. Nauczenie się ogromnej ilości materiału w krótkim czasie może się po prostu okazać niemożliwe, nawet jeśli bardzo Ci zależy. Za każdym razem, kiedy uznasz, że już opanowałeś daną część, zrób sobie przerwę. Po pewnym czasie wróć do zapamiętywanej wcześniej „naukową opowieść”. Zobaczysz, o czym zapomniałeś, jakich szczegółów brakuje w całości, a co stało się dla Ciebie niemal oczywiste.

Pamiętaj także o stworzeniu sobie odpowiednich warunków do nauki. Zaczynając od miejsca pracy, kończąc na apetycie. Ważne, by w procesie uczenia się, Twojej uwagi nie przyciągał telewizor, czy komputer. Jeżeli Twoja myśl wciąż jednak wędruje w stronę „rozrywek”, daj sobie 10 minut na sprawdzenie poczty, facebooka i Twoich ulubionych stron, ale z mocnym postanowieniem, że zaraz potem wracasz do nauki. Motywujący może być, że im szybciej opanujesz dany materiał, tym więcej zostanie Ci czasu wolnego. Pamiętaj również, by przed rozpoczęciem nauki zjeść coś lekkiego, ale sycącego i zapewnić sobie coś do picia, by nie musieć co pięć minut przerywać uczenia na pielgrzymkowanie w stronę kuchni.

Wszystkim uczącym się życzymy kreatywnych pomysłów na opracowywanie swoich naukowych planów! Niestety czasem bywa tak, że musimy opanować materiał, który zupełnie nas nie interesuje, dlatego tym bardziej warto „zainwestować” w „fantazyjne” sposoby wyjaśniania sobie i przybliżania danych zagadnień. Jeżeli macie swoje sposoby na to, jak uczyć się szybciej – piszcie! Czekamy!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024