Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nawet tysiąc wniosków rocznie wpływa do urzędów o zgodę na wycinkę drzew

Facebook Twitter

Kierują je właściciele terenów, osoby prywatne lub zarządcy osiedli. Liczba ta stale rośnie, bo wyciąć jest taniej niż pielęgnować drzewo przez wiele lat. W Radiu 90 odbieramy sporo telefonów i maili od słuchaczy oburzonych niszczeniem w ten sposób terenów zielonych. Szczególnie w regionie z tak zanieczyszczonym powietrzem.

Mieszkańcy czują się bezsilni, ale urzędnicy także:

– mówi naczelnik wydziału ekologii w rybnickim magistracie, Jarosław Kuźnik. 90% uzasadnień mówi o tym, że drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia:

Między innymi taki powód przeprowadzenia wycinki podała administracja osiedla przy ulicy Chwałowickiej w Rybniku. Napisała o tym przez formularz kontaktu DAJ ZNAĆ  nasza słuchaczka. Prosi o pomoc, bo według niej drzewa, które mają zostać wycięte żyją i można je uratować. Chodzi o wierzby, które według pani Kasi: „są przepiękne, malownicze, komponują się w miejsce i są wytchnieniem dla mieszkańców dzielnicy. Są radością dla oczu i płuc”. Jarosław Kuźnik z Urzędu Miasta w Rybniku w takich sytuacjach zawsze apeluje do wnioskodawców o przemyślenie swojej decyzji:

Żeby w jakimś stopniu zrekompensować stratę, właścicieli terenów często zobowiązuje się do nowych nasadzeń, trzeba jednak pamiętać, że młode drzewo nie ma takich walorów przyrodniczych jak stare. Będzie cieszyć, ale dopiero kolejne pokolenia mieszkańców.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024