Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Negatywna opinia ws. planu naprawczego szpitali w powiecie wodzisławskim

Facebook Twitter

Powołany przez Zarząd Wodzisławskiego Powiatu zespół roboczy wydał negatywną opinię w sprawie planu naprawczego dla szpitali w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Oznacza to, że wydłuży się proces naprawy sytuacji finansowej lecznicy. A ta jest fatalna.

Strata od stycznia wynosi 3 mln 600 tysięcy złotych, a zobowiązania przekraczają 35 mln złotych. Przez kilka miesięcy, zespół złożony między innymi z samorządowców i związków zawodowych analizował program naprawczy jaki chce wdrożyć szpital. W końcu wydał w tej sprawie negatywną opinię. Mówi Krzysztof Jędrośka, jeden z członków zespołu, sekretarz miasta Rydułtowy:

Największe emocje wzbudza planowana likwidacja porodówki w Rydułtowach i połączenie jej z oddziałem ginekologiczno położniczym w Wodzisławiu. Z kolei Społeczny Komitet Szpitala, który powstał w Rydułtowach sprzeciwia się planowanemu zamknięciu oddziału rehabilitacji. Starostwo wodzisławskie nie jest zaskoczone negatywną opinią zespołu:

Negatywna opinia opóźnia proces wdrożenia planu naprawczego i to jest najgorsze – dodaje Wojciech Raczkowski rzecznik prasowy starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śląskim:

Opinia zespołu jest tylko jednym z elementów opiniowania programu naprawczego. Pozytywną opinię wydał Śląski Urząd Wojewódzki, część lekarzy także go poparła. Jednocześnie Wojciech Raczkowski podkreśla, iż nie ma mowy o prywatyzacji szpitali czy przekształcenie ich w spółki prawa handlowego:

Izabela Grela rzecznik prasowy szpitala w Wodzisławiu Śląskim przypomina, że plan naprawczy jaki miał być wdrożony zakładał w skali roku 2 mln 800 tysięcy złotych oszczędności. Brał on pod uwagę przede wszystkim dobro pacjenta, gwarancje zatrudnienia dla pracowników i stan infrastruktury. Dziś sytuacja się skomplikowała – przyznaje Grela:

A sprawą zajmował się Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj