Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

NFZ: „Przychodnia powinna nas przyjąć”

Facebook Twitter

"Czy mogą nas odciąć od dostępu do lekarza rodzinnego, u którego leczymy się od lat?" - pyta Anita. Nasza słuchacza ma złożoną deklarację w przychodni w Świerklanach i choć jest mieszkanką Jankowic przed pandemią nie miała kłopotów z wizytą w wybranej przez siebie placówce. Teraz usłyszała, że ma dzwonić do przychodni w miejscu swojego zameldowania.

Rejonizacji nie ma od lat, powinna przyjąć nas przychodnia, w której złożyliśmy deklarację

– odpowiada Małgorzata Doros, rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, u którego złożyliśmy deklarację, powinien nas przyjąć. Oczywiście w różnej formie, bo może nas przyjąć poprzez teleporadę lub osobiście, jeśli jest taka konieczność, lekarz stwierdzi, że jest konieczność wizyty bezpośredniej. Placówki podstawowej opieki zdrowotnej są zamykane tylko z powodu wyjątkowych okoliczności, np. jeżeli personel jest objęty kwarantanną, pojawiło się zagrożenie koronawirusem, ale takich przypadków w województwie śląskim było zaledwie kilka. Wtedy pacjent mógł zwrócić się do innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na swoim terenie.

Co w sytuacji, kiedy przychodnia odmówi nam udzielania porady?

Kiedy pacjent bezpodstawnie nie ma udzielonej pomocy, należy zgłaszać do Narodowego Funduszu Zdrowia, do działu skarg i wniosków,  można skontaktować się z nami telefonicznie. My wyjaśniamy taką sprawę u kierownika placówki i jeśli jest to bezpodstawna odmowa udzielenia świadczeń, to będziemy interweniować. Podkreślam, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, u którego złożyliśmy deklarację, powinien nam zapewnić możliwość teleporady lub wizyty bezpośredniej, jeśli jest taka konieczność.

To ważna wskazówka dla mieszkańców naszego regionu, bo jak informujecie nas za pośrednictwem formularza kontaktu DAJ ZNAĆ: mieszkańcy rybnickiej dzielnicy Boguszowice i pracownicy KWK Jankowice też mają kłopot z dostępem do lekarza w przychodni na ul. Byłych Więźniów Politycznych, spotykają się z odmową rejestracji.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj