Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

NFZ w sprawie kontroli w szpitalu w Wodzisławiu i Rydułtowach

Facebook Twitter

Dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podtrzymał swoją decyzję w sprawie kary finansowej nałożonej na szpital w Wodzisławiu i Rydułtowach. To 303 tysiące złotych po negatywnej ocenie wydanej po kontroli prowadzonej w związku ze śmiercią 35-latka.

Powtórzmy: mężczyzna z podejrzeniem zawału serca przez blisko 11 godzin oczekiwał na pomoc na Izbie Przyjęć w wodzisławskim szpitalu, w międzyczasie nie został przyjęty na oddział w Rydułtowach, ostatecznie umarł w Raciborzu. NFZ prowadził kontrolę od 3 kwietnia do 7 maja.

Stanowisko Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:

Szanowni Państwo,

Śląski OW NFZ br. zakończył kontrolę w Powiatowym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim.

Zakres kontroli obejmował działanie izby przyjęć w Wodzisławiu Śląskim i oddziału chorób wewnętrznych w Rydułtowach, w związku z tragicznym wydarzeniem, zakończonym śmiercią pacjenta, 19 marca br.

NFZ negatywnie ocenił postępowanie z pacjentem na izbie przyjęć Szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

Szpital dysponował odpowiednią, zgodną z umową, całodobową opieką lekarską i pielęgniarską. Zapewniał ponadto wymagane zaplecze diagnostyczne.

Jak wykazała kontrola, mimo przyjętych w szpitalu procedur, w tym triażu w izbie przyjęć (segregacji pacjenta), nie zachowano niestety należytej staranności i konsekwencji działania.

Obowiązujący na izbie triaż miał zastosowanie wyłącznie w przypadkach katastrof i masowych wypadków, a nie w pracy bieżącej.

NFZ negatywnie ocenił organizację udzielania świadczeń, prowadzenie dokumentacji medycznej i postępowanie z pacjentem w ramach kontroli oddziału chorób wewnętrznych w Rydułtowach.

Na skutek błędnej organizacji świadczeń, pacjent, z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego, nie został przewieziony z izby przyjęć w Wodzisławiu Śląskim na oddział chorób wewnętrznych w Rydułtowach.

Zgodnie z ustaleniami kontroli Szpital w Rydułtowach dysponował wolnymi łóżkami.

Śląski OW NFZ nałożył na Szpital karę finansową w wysokości 303 tys. zł oraz wydał zalecenia pokontrolne.

Zgodnie z nimi Szpital został zobowiązany do prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej oraz realizacji umowy z NFZ z należytą starannością i zgodnie z zapisami umowy i przepisami prawa.

Szpital, korzystając z przysługującego trybu odwoławczego, złożył zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego, ale Śląski OW NFZ podtrzymał swoje ustalenia. Szpital może jeszcze złożyć zażalenie do Prezesa NFZ.

Czytaj także:

Negatywna ocena śląskiego NFZ. Dotyczy szpitala w Rydułtowach

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022