StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Nie będzie dużego kina w Raciborzu, bo radni nie zgodzili się na sprzedaż działki. A to wszystko przez prezydenta

Miasto musi się zachowywać trochę jak przedsiębiorca, często spotykamy się z takim stanowiskiem naszych partnerów biznesowych, proszących o dyskrecję (…). Ja myślę, że musimy się nauczyć pewnych nowych standardów, dlatego, że dzisiaj inwestorzy- po pierwsze- chronią swoje projekty, stąd prośba o dyskrecję, a po drugie- jak to mówią – biznes robi się w spokoju (…).

Nie wszystko stracone – mówił w Radiu 90 prezydent Raciborza, który zapowiada, że dalej będzie prowadził rozmowy z inwestorem, który chciał wybudować w Raciborzu sale kinowe.

Miasto wprowadza zmiany w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji i od 2019 roku nie będzie dotować kotłów na paliwa stałe. O tym także z porannym gościem Radia 90 rozmawiał Arkadiusz Żabka:

W Raciborzu od dłuższego czasu mówimy o strefie bez węgla, czyli chcemy w ciągu 8- 10 lat, kiedy już się zamortyzują piece, które dofinansowaliśmy na ekogroszek, wyprowadzić z Raciborza paliwa stałe mówiąc w przenośni, czyli zakazać palenia  węglem, drewnem i innym paliwem stałym na terenie naszego miasta. Elementem wyjściowym do tego, jest zaprzestanie dotowania kotłów na ekogroszek już w przyszłym programie, czyli od 2019 roku.

Do tej pory w Raciborzu wymieniono około 2 tysięcy pieców. W tym roku wsparcie na wymianę źródeł ciepła otrzymało blisko 300 gospodarstw. 80 % wniosków zostało złożonych na instalacje gazowe. Nie ma natomiast zainteresowania podłączaniem się do sieci ciepłowniczej. Jako samorządowcy robimy co możemy, ale potrzebna jest zmiana polityki państwa – mówił prezydent Lenk:

Posłuchaj całej rozmowy z prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz