Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie będzie podwyżki za odbiór śmieci w Marklowicach. Opłata zostaje utrzymana

Facebook Twitter

Mieszkańcy Marklowic nie zapłacą w przyszłym roku więcej za śmieci. To wyjątkowa sytuacja, bo w okolicznych gminach radni podnoszą stawki za odbiór odpadów w 2022 roku. Zwykle to ponad 30 złotych od jednego mieszkańca. Tak jest w Radlinie, Mszanie czy Świerklanach.

W Marklowicach opłata zostanie utrzymana na poziomie 27 złotych. Mówi wójt Marklowic:

Tadeusz Chrószcz: Przetarg rozstrzygnięty w ostatnich tygodniach pokazał to, że ta cena może zostać utrzymana na obecnym poziomie. Dwie rybnickie firmy wystartowały do przetargu, tak się składa, że każda z tych firm już wcześniej obsługiwała Marklowice, także rozeznanie w naszym terenie jest. Ja domyślam się, że w poprzednich latach mieliśmy bardzo dużo kotłów węglowych, które produkowały bardzo dużą ilość odpadów. (…) W tej chwili nie każdy wystawia kubeł, bo odpadów po paleniu ekogroszkiem nie ma.

W gminie wymienionych jest 2/3 kotłów, co jest realnie odczuwane w poprawie jakości powietrza. Umowa na odbiór odpadów już została podpisana. Będzie obowiązywała przez rok:

Tadeusz Chrószcz: Oby to się udało utrzymać jak najdłużej, taką niską cenę. Obsługiwała nas będzie firma Transgór, kiedyś była firma Eko. Muszę powiedzieć, że jest pewna różnica, ale w przypadku drugiej firmy te ceny by też nie wzrosły. (…) Gminy mają możliwość dopłacania, ale wtedy trzeba mieć z czego dopłacać, więc trzeba mieć świadomość, że ucierpiałyby inne usługi.

W Marklowicach wprowadzono też ważenie odpadów, w przyszłym roku w urzędzie powinni mieć dokładne dane ile śmieci jest odbieranych od mieszkańców:

Tadeusz Chrószcz: Przedsiębiorca powinien zanim zawiezie wsad na składowisko to te odpady będą zważone i dokładnie będziemy to analizowali w przyszłym roku. Jest to jeden z większych problemów, we wszystkich gminach jest to przedmiotem ogromnej troski. Cena za odpady wzrosła ogromnie. To wynika m. in. z kalkulacji przedsiębiorcy, który za składowanie musi płacić wysokie opłaty.

Marklowice za wywóz odpadów zapłacą firmie „Transgór” ponad 1 300 000 złotych. Nowy harmonogram odbioru jest już dostarczany do skrzynek pocztowych mieszkańców.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022