Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie będzie rybnickiej majówki, Dni Miasta, w górę czynsz w mieszkaniach komunalnych. Prezydent Kuczera przedstawił założenia budżetu na 2023 rok

Facebook Twitter

Miasto Rybnik rezygnuje z darmowych wydarzeń kulturalnych w przyszłym roku, w górę pójdzie czynsz mieszkań komunalnych, pieniądze na sport będą na tym samym poziomie co w tym roku, będzie realizowana dalsza budowa drogi regionalnej Pszczyna Racibórz - to założenia przyszłorocznego budżetu.

Przedstawił je dziś (16.11.) prezydent Piotr Kuczera. Mimo że po raz kolejny przekracza on miliard złotych, to deficyt budżetowy wyniesie 304 mln złotych:

Piotr Kuczera: Z wielkim żalem, ale jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z dość bogatej oferty kulturalnej miasta Rybnika, czyli rybnika majówka, rybnickie Boże Narodzenie, kolędowanie, dni miasta. Z tych imprez musimy zrezygnować. Te, które mają dłuższą historię i jest możliwość wprowadzenia tych imprez do budżetów domów kultury czy Teatru Ziemi Rybnickiej, te będą miały swoje finansowanie.

Szukając oszczędności miasto postanowiło także wprowadzić podwyżki, dotkną one lokatorów mieszkań komunalnych:

Piotr Kuczera: Z jednej strony rezygnujemy z symbolicznej złotówki w MOSiRze za wynajem boiska, ta stawka rośnie do 5 zł. Niestety jesteśmy zmuszeni też, w oparciu głównie o czynnik inflacyjny, wskazać na podwyżkę w ZGMie o symboliczne 50 gr na metrze. To nie są łatwe decyzje. Z drugiej strony, aby utrzymać płynność finansową tych jednostek – MOSiRu i ZGMu, jest to niestety konieczne.

Radio 90: Te ruchy nie przyniosą wielomilionowych oszczędności. To po co Pan je robi?

Piotr Kuczera: Nie przyniosą wielomilionowych oszczędności, ale są konieczne, aby zbilansować budżet. Samorząd Rybnika w latach 2019-2023 traci 175 mln w podatku PIT, czyli w jednym z podstawowych podatków, który powoduje, że możemy funkcjonować.

I właśnie zdaniem prezydenta Kuczery wydatki bieżące są największym zmartwieniem. Jakie inwestycje zatem będą realizowane?

Piotr Kuczera: Na pewno chcemy skorzystać i dokończyć wszystkie te inwestycje, które były zaplanowane i mają finansowanie ze środków europejskich czy rządowych. Na pewno tą inwestycją, główną strategiczną, najdroższą, czyli koszt 200 mln złotych to drugi etap drogi regionalnej Pszczyna – Racibórz, od ul. Wodzisławskiej do ul. Sportowej, 4-kilometrowy odcinek, to termomodernizacje, walka o czyste powietrze, dokończenie rybnickich bulwarów, stała finansowa podstawa dla rybnickich grantów na kulturę i sport.

 

W związku ze wzrostem płacy minimalnej na wynagrodzenia w jednostkach miejskich przeznaczone zostaną 23 mln złotych. Co ciekawe w przyszłorocznym budżecie znalazło się pół miliona złotych na koncepcję budowy hali widowisko-sportowej w centrum miasta. Miałaby ona powstać w okolicy Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024