Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Nie chcemy spalarni odpadów.” Protest w Kaczycach w gminie Zebrzydowice

Facebook Twitter

Mieszkańcy Kaczyc w gminie Zebrzydowice mówią nie spalarni odpadów. Ta ma powstać na terenie dawnej kopalni Morcinek. Inwestor, który prowadzi tam już działalność, złożył wniosek w tej sprawie w gminie.

fot. Pixabay

Wieść o planowanej budowie spalarni zasiała niepokój wśród mieszkańców.

Boimy się o zdrowie

– przyznaje Izabela Brachaczek, sołtys Kończyc Małych.

Izabela Brachaczek: Jestem pełna obaw, czy wybudowanie tej inwestycji będzie całkowicie zgodne z normami, które nie będą zagrażać zdrowiu, nam mieszkańcom. Przede wszystkim niepokoi mnie to, że w katalogu śmieci, które tam będą mogły być spalane, jest ponad 700 pozycji, a samych śmieci, które można utylizować w naszym kraju jest 800, więc tam prawie wszystko będzie można przetwarzać.

Póki co wiadomo że przedsiębiorca zainteresowany wybudowaniem spalarni odpadów wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania zmierzającego do wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, dla tego typu inwestycji. Karol Sitek, zastępca wójta gminy Zebrzydowice przyznał w rozmowie z Arkadiuszem Żabką że na razie widzi same negatywy tej inwestycji:

Radio 90: Gmina potrzebuje takiej spalarni?

Karol Sitek: Gmina z racji swoich zadań nie potrzebuje takiej instalacji, dlatego że my mamy gospodarkę odpadami rozwiązaną.

Radio 90: Jakie gmina miałaby korzyści z tego tytułu, że na jej terenie powstałaby spalarnia?

Karol Sitek: Nie jestem w stanie dzisiaj odpowiedzieć, czy w ogóle byłyby jakiekolwiek korzyści. Ja tylko widzę negatywy na dzień dzisiejszy.

Radio 90: Jakie to są?

Karol Sitek: Pierwszym negatywem, który już wybrzmiał, to są protesty społeczne, ponieważ ta instalacja, jeżeli miałaby powstać, to ona zalicza się do instalacji mogących znacząco pogorszyć stan środowiska. Takim negatywem, który już się pojawił i wybrzmiał na zebraniu wiejskim na terenie sołectwa Kaczyce to są protesty mieszkańców.

Gmina Zebrzydowice może zablokować tę inwestycję jeżeli okaże się że jest ona niezgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023