Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Nie dotykaj tych szczepionek! Rusza akcja szczepienia lisów

Facebook Twitter

Od jutra (11.10. do 20.10.) w całym województwie rozpocznie się wykładania preparatów. Na tereny zielone z samolotów zrzucone zostaną specyfiki, ponad 220 tysięcy sztuk. Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby.

Zapach ten jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów. Uwaga nie należy jej dotykać, bo wtedy zwierzę jej nie podejmie. Dlatego przez cały ten czas i dwa tygodnie po zakończeniu akcji, nie należy wypuszczać wolno zwierząt domowych.

Szczepionki będą wyłożone nie tylko w lasach, ale również na pozostałych terenach zielonych, np. polach, łąkach, w ogródkach działkowych i w parkach. W związku z tym, Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi – lisy, wyczuwając zapach człowieka, nie zjedzą zrzuconych szczepionek. W związku z akcją szczepienia lisów wprowadzono także zakaz wyprowadzania zwierząt domowych na tereny niezabudowane. Zakaz będzie obowiązywał także przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skonsultować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Trzeba także bezzwłocznie umyć bieżącą wodą i mydłem ręce i inne części ciała, które miały kontakt ze szczepionką.

Akcja wykładania szczepionek odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa. Efektem przeprowadzanych działań jest wyraźny spadek przypadków wścieklizny wśród zwierząt. W 2003 roku na terenie całego województwa śląskiego zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich, w 2004 roku – dwa przypadki, w 2006 roku – ponownie jeden przypadek. W roku 2005 oraz w latach 2007-2010 roku nie odnotowano przypadków wścieklizny. 1 przypadek wścieklizny zanotowano w 2011 r. (u lisa wolno żyjącego) i w 2012 r. (u psa). W I połowie 2013 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2020