Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Nie dotykajcie twarzy! Przypominamy zasady

Facebook Twitter

Ubieramy jednorazowe rękawiczki wybierając się na zakupy, przy wejściu do sklepów stoją żele i płyny antybakteryjne, wiele osób wychodzi na zewnątrz w maseczkach.

Pamiętając jednak o środkach ostrożności w obliczu zagrożenia koronawirusem, trzeba jeszcze wyzbyć się pewnych nawyków, które ma wielu z nas. O czym zapominamy?

Tych rękawiczek, których używamy do dotykani różnych przedmiotów, później nie dotykać nimi twarzy, bo wtedy ich stosowanie jest całkowicie bezsensu. Tak samo jest z maseczkami. Możemy je stosować dla naszego komfortu, żeby zabezpieczyć naszą twarz, drogi oddechowe – ale ich stosowanie nie jest obligatoryjne. Część ludzi nosi te maseczki tylko po to, żeby pamiętać o tym, żeby nie dotykać twarzy i to wtedy ma jakiś sens. Ale to też nie jest kupowanie maseczek jakieś super jakości, tylko i wyłącznie zwykłe, bawełniane albo chirurgiczne. Resztę zostawmy służbom, zostawmy medykom – tam gdzie one są naprawdę potrzebne, a w tej chwili jest ich bardzo mało, jest je ciężko dostać i przede wszystkim są one niesamowicie drogie, co obciąża zarówno szpitale  jak i inne jednostki.

przypomina ratownik medyczny, Mateusz Kaczmarek z Firemed w Wodzisławiu. Niestety wielu ma przyzwyczajenia i ich nie kontroluje, jak np. obgryzanie paznokci:

Te nawyki wypracowane przez lata, nawet bez jakiejkolwiek kontroli – one są, i pewnie będą. Na tyle na ile możemy to ograniczyć, starajmy się pilnować. Są różne żele, które zniechęcają, w szczególności dzieci, do tego żeby wkładać te palce do buzi. Ale czy one w 100% nam pomogą? Musimy sami tego pilnować i starać się. Każdy krok, każde działanie aby ograniczyć rozprzestrzenianie się tego wirusa jest dobre. W internecie jedna z Pań, która dokładnie na ten temat się wypowiadała, tako gest zrobiła i polizała te place. Być może nie jest od razu chora, ale po co zwiększać niepotrzebnie to ryzyko. Więc pilnujmy się i tych takich niepotrzebnych zachowań nie propagujmy wśród innych. Starajmy się dawać ten dobry przykład.

I co najważniejsze: po każdym wyjściu z domu – obowiązkowo należy umyć ręce!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj