Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie ma nominacji, są eliminacje. Czyli jak zmienia się OFPA

Facebook Twitter

W tym roku wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie głównym Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku muszą wziąć udział w przesłuchaniach. Nie ma tak jak do tej pory zaproszeń na OFPĘ dla laureatów innych festiwali piosenki w kraju. To główna zmiana, w związku ze zbliżającą się 18 edycją imprezy.

Mówi Stanisław Wójtowicz, prezes Fundacji Elektrowni Rybnik:

Cały konkurs główny będzie obsadzony wyłącznie przez osoby, które przejdą eliminacje. Myślę, że pojawią się tutaj najbardziej wartościowe osoby. Do przesłuchań mamy zakwalifikowanych prawie 80 osób i są to osoby z przeróżnych zakątków Polski. Uczestnicy wielu festiwali, utalentowani, utytułowani, więc myślę, że ten konkurs paradoksalnie może być jeszcze ciekawszy niż kiedy były nominacje i tylko kilka osób dochodziło przez eliminacje.

– mówi Stanisław Wójtowicz, prezes Fundacji Elektrowni Rybnik. Jury już w najbliższy weekend (1-2.02.) wybierze 10 osób, które wezmą udział w konkursie głównym Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej. Finał 22 i 23 lutego, wtedy tez okazja do zobaczenia i posłuchania młodych utalentowanych artystów na przekór temu co kreują telewizyjne talent-show:

Nie jest ważne – choć też jest istotne – co ten artysta ma to przekazania – ważne jest to, żeby były uczucia, żeby było widowisko, czasami od tego młodego artysty ważniejszy jest juror – to wszystko wydobywa telewizja. I to są wszystkie rzeczy pozaartystyczne. Czego brakuje to tej prawdziwej piosenki artystycznej i tutaj dochodzimy do sedna. Ten festiwal w Rybniku jest po to, żeby pokazać tych samych artystów, ale ktoś kto widział ich wcześniej w telewizji, teraz mógł ich zobaczyć na żywo, na spokojnie w tym wydaniu artystycznym. Pokażemy prawdziwą piosenkę, a nie show.

Co charakterystyczne dla OFPY: na festiwal do Rybnika młodzi wokaliści wracają w różnych rolach: jako uczestnicy konkursu, amatorzy, a potem już jako profesjonalni wykonawcy:

Również przez pół roku prowadzimy tutaj Pojedynek Na Słowa. Szkoły, które ze sobą rywalizują, wystawiając drużyny wokalistów i recytatorów powodują, że ci młodzi ludzie już dużo wcześniej przed kolejną edycją poznają smak bycia asrtystą na scenie i dzięki temu jakby mogą przejść taki poligon doświadczalny i dojrzewają do tego, żeby później wystąpić w tych przesłuchaniach eliminacyjnych, a potem, żeby można być w konkursie głównym, a następnie wygrać ten konkurs, co oczywiście jest podstawowym celem tego młodego wokalisty.

Eliminacje do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku w sobotę (1.02.) i niedzielę (2.02.) od 10.00 w Klubie Energetyka w Rybniku. Można przyjść i posłuchać, a finał w ostatni weekend miesiąca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj