Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie ma tygodnia, by nie było takich informacji. Oszustwo „na synową” w Wodzisławiu

Facebook Twitter

25 tysięcy złotych straciła mieszkanka Wodzisławia Śl., bo uwierzyła fałszywej synowej. 86-latka po telefonicznej rozmowie, przekazała kurierowi pieniądze.

fot.wodzislaw-slaski.policja.gov.pl

Oszustka w telefonicznej rozmowie zdobyła zaufanie seniorki i podstępem wyłudziła 25 tysięcy złotych. Pieniądze, jak przekonywała fałszywa synowa, były niezbędne do rozwiązania poważnych finansowych problemów. Nieświadoma oszustwa wodzisławianka przekazała zgromadzone oszczędności nieznajomemu, który zgłosił się po ich odbiór.

O tym, że została oszukana, dowiedziała się, kiedy skontaktowała się ze swoim prawdziwym synem.

Ostrzegamy!

Sposób działania przestępców jest za każdym razem podobny. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej. Wówczas przyszłe ofiary oszusta otrzymują telefon od osoby podającej się za członka rodziny. Sama rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Rozmówca informuje, że wydarzyło się coś bardzo złego (np. wypadek czy porwanie). Zwraca się wówczas z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Przestępca prosi o przygotowanie gotówki i jednocześnie oświadcza, że osobiście nie może przyjechać po pieniądze, ale przyśle po nie swojego zaufanego przyjaciela lub współpracownika. Zdarzają się także prośby o przelew na konto bankowe lub wspólny wyjazd do placówki bankowej z „przyjacielem” i wypłatę gotówki. Oszukiwana osoba będąca w przeświadczeniu, że pomaga rodzinie, niestety oddaje oszczędności przestępcom. Później, starsza osoba, kontaktując się z rodziną, dowiaduje się, że została oszukana.

Za policją ostrzegamy, niespodziewane telefony osób podających się za policjantów lub bliskich, nie muszą zakończyć się utratą finansów, jeżeli będziemy przestrzegali kilku podstawowych zasad:

  • jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy;
  • nie działaj pochopnie pod presją czasu;
  • po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą;
  • jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112;
  • rozmawiaj o sytuacji z domownikami i nie pozwól, abyś z nagłym problemem pozostał sam.

Nie dajmy przestępcom szansy i nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności często całego życia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj