Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nie mylić ze żmiją. Ten rzadki gatunek węża jest pod ścisłą ochroną

Facebook Twitter

Ten wąż na pierwszy rzut oka może być pomylony z zupełnie innym gatunkiem! To jednak gniewosz plamisty, a nie żmija zygzakowata. W Polsce gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Co jeszcze wiemy o tym wężu?

Fot. Grzegorz Marek / facebook.com/LasyPanstwowe

Ma nieco inny rysunek na plecach – zamiast zygazaka jest krateczka, która tylko do zygzaka jest podobna. Nie ma pionowych źrenic, jakie można zauważyć u żmii. Ciało gniewosza jest smukłe i długie, a nie ciężkie i grube. Jego głowa jest wąska, a u żmii trójkątna i wyraźnie wyróżniająca się od ciała.

Gniewosz jest zupełnie niejadowity. Swoje ofiary (najczęściej ptaki, gryzonie) dusi, po czym połyka, trochę jak pyton, tylko w mikroskali .

Jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w lesie, spotkamy jakiegokolwiek węża, zostawmy go w spokoju, nie próbujmy chwytać, płoszyć, nadeptywać, ani w żadnym wypadku zabijać!!

Jeśli jednak – w sposób bezpieczny i niegroźny dla zwierzęcia i dla nas – jest możliwość wykonania zdjęcia – warto je przesłać do Towarzystwa Herpetologicznego Natrix, które specjalizuje się w gadach i od wielu lat monitoruje występowanie gniewoszy w Polsce.

W ludowym nazewnictwie używano określenia „miedziak”, odnosiło się ono do jaśniejszych osobników – na ogół samców, w których ubarwieniu dominuje brąz.

Ten gad jest gatunkiem jajożyworodnym, co oznacza, że potomstwo rozwijają się 4-5 miesięcy w ciele matki. Młode w liczbie 2-16 sztuk rodzą się podczas składania jaj i osiągają wtedy 12-19 cm długości. W naturze gniewosz może dożyć nawet 18 lat.

Jest to wąż aktywny w ciągu dnia. Gatunek płochliwy, którego główną obroną jest ucieczka, w przypadku braku możliwości odwrotu przyjmuje groźną postawę i kąsa – stąd jego polska nazwa „gniewosz”.

(źródło: Lasy Państwowe)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024